Χιτ-Νάγκετς 111-120: «Απόδραση» από το Μαιάμι με κορυφαίο Γιόκιτς

Οι Ντένβερ Νάγκετς επικράτησαν εκτός έδρας των Μαιάμι Χιτ με 120-111 και ανέβασαν το ρεκόρ τους στο 10-10 και την έβδομη θέση της Δυτικής Περιφέρειας, ενώ οι γηπεδούχοι παρέμειναν στην τρίτη θέση με ρεκόρ 13-8.

Οι Νάγκετς άρχισαν δυνατά τον αγώνα και παίζοντας πιο αποτελεσματικά, ήταν μπροστά με εννιά πόντους στο τέλος της πρώτης περιόδου (32-23). Οι φιλοξενούμενοι "έχτισαν" μια διψήφια διαφορά πόντων στα πρώτα λεπτά του δεύτερου δωδεκαλέπτου και προηγήθηκαν με 20 πόντους στο τέλος του ημιχρόνου (63-43).

Οι φιλοξενούμενοι διατήρησαν το προβάδισμα τους στα πρώτα λεπτά του δεύτερου ημιχρόνου και πήραν προβάδισμα με 17 πόντων στο τέλος της τρίτης περιόδου (95-78). Οι Νάγκετς, παρά την αντίδραση των Χιτ στην τέταρτη περίοδο, κράτησαν την απόσταση και νίκησαν εκτός έδρας με 120-111.

Ιδιαίτερη αναφορά πρέπει να γίνει στο ότι ο Νίκολα Γιόκιτς είδε τα αδέλφια του να κρατούν τον λόγο τους και να βρίσκονται πίσω από τον πάγκο των Νάγκετς στο αγώνα, ενώ ήταν μαζί τους και ο γνωστός σούπερέιτζεντ, Μίσκο Ραζνάτοβιτς. Βέβαια δεν υπήρξαν εντάσεις, ενώ ο Μαρκίφ Μόρις αντιμετωπίζει πρόβλημα στον αυχένα, από εκείνο το παιχνίδι στο Ντένβερ και δεν αγωνίστηκε.

Από τους Νάγκετς διακρίθηκαν οι Γιόκιτς (15ρ. και επτά ασίστ) και Γκόρντον (4ρ. και πέντε ασίστ) με 24 και 20 πόντους αντίστοιχα. Από τους Χιτ ξεχώρισαν οι Αντεμπάγιο (13ρ. και έξι ασίστ) και Στρους με 24 και 19 πόντους.

Περίοδοι: 23-32, 43-63, 78-95, 111-120