NBA: Με υπογραφή Σεθ Κάρι οι Σίξερς, κομβικός για τους Καβαλίερς ο Άλεν

Διαβάστε για όλα όσα έγιναν στους αγώνες της Τρίτης (30/11) για τα ματς του NBA.

Αναλυτικά:

Σίξερς-Μάτζικ: 101-96

Οι Σίξερς ξεκίνησαν δυνατά τον αγώνα και παίζοντας πιο αποτελεσματικά, ήταν μπροστά με έντεκα πόντους στο τέλος του ημιχρόνου (54-43). Οι φιλοξενούμενοι όμως συμμάζεψαν την διαφορά στην τρίτη περίοδο και προσπέρασαν μπροστά με τέσσερις πόντους (74-70), με τους γηπεδούχους να διαχειρίζονται ιδανικά την κατάσταση και να προηγούνται με τρεις πόντους στο 36' λεπτό (81-78).   Οι Σίξερς διατήρησαν την διαφορά στην τέταρτη περίοδο και νίκησαν εντός έδρας τους Μάτζικ με 101-96. Οι Σίξερς ανέβηκαν στο 11-10 στην Ανατολική Περιφέρεια, ενώ οι Μάτζικ έπεσε στο 4-18.

Από τους Σίξερς διακρίθηκαν οι Σεθ Κάρι και Τομπίας Χάριας (9ρ.. και δύο ασίστ) με 24 και 17 πόντους αντίστοιχα. Από τους Μάτζικ ξεχώρισαν οι Βάγκνερ (6ρ. και πέντε ασίστ) με 27 πόντους, με τον Σαγκας να έχει 17 πόντους.

Περίοδοι: 31-19, 54-43, 81-78, 101-96

Τίμπεργουλβς-Πέισερς; 100-98

Οι δύο ομάδες εναλλάσονταν στο σκορ στα πρώτα λεπτά, με τους Πέισερς να είναι μπροστά με εννιά πόντους στο τέλος του ημιχρόνου (57-48). Οι γηπεδούχοι με ένα επί μέρους σκορ 30-19 στα πρώτα λεπτά του δεύτερου ημιχρόνου, ξαναμπήκαν στο παιχνίδι και προηγήθηκαν με δύο πόντους (78-76). Παρά την πίεση των Πέισερς, οι Τίμπεργουλβς διατήρησαν το προβάδισμα τους στην τέταρτη περίοδο και νίκησαν εντός έδρας με 100-98. Οι Τίμπεργουλβς ανέβηκαν στο 11-10, ενώ οι Πέισερς έπεσαν στο 9-14.

Από τους Τίμπεργουλβς διακρίθηκε ο Τάουνς με 32 πόντους, οχτώ ριμπάουντ και δύο ασίστ, με τους Έντουαρντς (9ρ.) και Ράσελ (11 ασίστ και 8 ριμπάουντ) να σκοράρουν από 21 πόντους έκαστος. Από τους Πέισερς ξεχώρισαν οι Μπρόγκντον και Σαμπόνις (25ρ. και δέκα ασίστ) με 25 και 16 πόντους αντίστοιχα.

Περίοδοι: 20-26, 48-57, 78-76, 100-98

Μάβερικς-Καβαλίερς: 96-114

Οι Καβαλίερς άρχισαν πιο δυνατά και παίζοντας πιο αποτελεσματικά, ήταν μπροστά με έντεκα πόντους στο τέλος του ημιχρόνου (52-41). Η ομάδα από το Κλίβελαντ πάτησαν το γκάζι στα πρώτα λεπτά του δεύτερου ημιχρόνου και με ένα επί μέρους σκορ 35-24, προηγήθηκαν με 12 πόντους στο τέλος της τρίτης περιόδου (77-65). Οι Καβαλίερς διατήρησαν το προβάδισμα τους στην τέταρτη περίοδο και νίκησαν εκτός έδρας τους Μάβερικς με 114-96. Οι Καβαλίερς ανέβασαν το ρεκόρ τους στο 11-10, ενώ οι Μάβερικς έπεσαν στο 10-9.

Από τους Καβαλίερς διακρίθηκαν οι Άλεν (14ρ. και τρεις ασίστ) και Μαρκάνεν (8ρ. και δύο ασίστ) με 28 και 24 πόντους αντίστοιχα. Από τους Μάβερικς ξεχώρισαν οι Ντόντσιτς (10ρ. και δέκα ασίστ) και Φίνει-Σμιθ με 25 και 14 πόντους.

Περίοδοι: 23-30, 41-52, 65-77, 96-114

Σπερς-Γουίζαρντς: 116-99

Οι δύο ομάδες εναλλάσονταν στο σκορ στα πρώτα λεπτά, με τους Γουίζαρντς να προηγούνται με έξι πόντους στο τέλος του ημιχρόνου (51-45). Άμεση απάντηση έδωσαν οι Σπερς στα πρώτα λεπτά του δεύτερου ημιχρόνου με ένα επί μέρους σκορ 39-27 και  προηγήθηκαν με έξι πόντους στο τέλος της τρίτης περιόδου (84-78). Η ομάδα από το Σαν Αντόνιο ανέβασε ρυθμούς στην τέταρτη περίοδο και νίκησε εντός έδρας τους Γουίζαρντς με 116-99 και ανέβασε το ρεκόρ της στο 6-13, ενώ οι Γουίζαρντς έπεσαν στο 13-8.

Από τους Σπερς διακρίθηκαν οι Γουάιτ και Μάρει (10ρ. και οχτώ ασίστ) με 24 και 22 πόντους αντίστοιχα. Από τους Γουόριορς ξεχώρισαν οι Μπιλ (8 ασίστ και δύο ριμπάουντ) και Κάλντγουελ-Πόουπ με 18 και 17 πόντους.

Περίοδοι: 20-20, 45-51, 84-78, 116-99

Τζαζ-Μπλέιζερς: 129-107

Οι δύο ομάδες είχαν τα καλά τους κομμάτια στην πρώτη περίοδο, με τους Τζαζ να κυριαρχούν στο δεύτερο δωδεκάλεπτο και να προηγούνται με τέσσερις πόντους στο τέλος του ημιχρόνου (53-49).  Οι Τζαζ είχαν το πάνω χέρι και στο δεύτερο ημίχρονο και νίκησαν εντός έδρας τους Μπέιζερς με 129-107, με αποτέλεσμα να ανεβάσουν το ρεκόρ τους στο 14-7, ενώ οι φιλοξενούμενοι έπεσαν στο 10-11.

Από τους Τζαζ διακρίθηκαν οι Μίτσελ και Κλάρκσον με 30 και 22 πόντους αντίστοιχα. Από τους Μπλέιζερς ξεχώρισαν οι Νούρκιτς (10ρ. και μία ασίστ) και Σίμονς με 24 πόντους έκαστος.

Περίοδοι: 21-23, 53-49, 94-85, 129-107

Κλίπερς-Πέλικανς: 104-123

Οι Πέλικανς ξεκίνησαν πιο δυναμικά και πήραν προβάδισμα με 15 πόντους στο τέλος του ημιχρόνου (67-52). Η ομάδα από την Νέα Ορλέανη διατήρησε το προβάδισμα της στο δεύτερο μέρος και νίκησε εκτός έδρας τους Κλίπερς με 123-104, με αποτέλεσμα να ανεβάσει το ρεκόρ της στο 6-17, ενώ οι γηπεδούχοι έπεσαν στο 11-10.

Από τους Πέλικανς διακρίθηκαν οι Βαλαντσιούνας (15ρ. και τρεις ασίστ) και Ίνγκραμ (7ρ. και τέσσερις ασίστ) με 39 και 27 πόντους αντίστοιχα. Από τους Κλίπερς ξεχώρισαν οι Τζόρτζ και Τζάκσον (5ρ. και δύο ασίστ) με 27 και 19 πόντους.

Περίοδοι: 22-37, 52-67, 78-90, 104-123