Αρμάνι-Άλμπα 74-80: Απόδραση από το Μιλάνο στην παράταση και 2/2

Η Άλμπα Βερολίνου νίκησε εκτός έδρας την Άρμανι Μιλάνο με 80-74, με αποτέλεσμα να ανεβάσει το ρεκόρ της στο 2-0, ενώ η ιταλική ομάδα έπεσε στο 1-1. H γερμανική ομάδα έκανε την έκπληξη και κράτησε το απόλυτο.

Καταιγιστική η Άλμπα στην αρχή του αγώνα και ήταν μπροστά με 14 πόντους στο τέλος του πρώτης περιόδου (26-12). Αν και οι Βερολινέζοι είχαν την διαφορά σε διψήφιο επίπεδο κατά κύριο λόγο στο δεύτερο δεκάλεπτο, οι γηπεδούχοι ανέβασαν ρυθμό, κάνοντας ένα επί μέρους σκορ 18-12. Η  Άλμπα προηγήθηκε με οχτώ πόντους στο τέλος του ημιχρόνου (38-30).

Η γερμανική ομάδα κράτησε την απόσταση της στα πρώτα λεπτά του δεύτερου ημιχρόνου, παρά την πίεση των "κόκκινων" και προηγήθηκε με εννέα πόντους στο τέλος της τρίτης περιόδου (60-51). Οι Μιλανέζοι πάτησαν το γκάζι στην τέταρτη περίοδο και έκαναν ένα επί μέρους σκορ 19-10, με αποτέλεσμα οι δύο ομάδες να ήταν ισόπαλες στο τέλος της κανονικής περιόδου (70-70). Η Άλμπα Βερολίνου ήταν πιο αποτελεσματική στο έξτρα πεντάλεπτο της παράτασης και με ένα επί μέρους σκορ 10-4, νίκησε εκτός έδρας την Αρμάνι Μιλάνο με 80-74.

Από την Άλμπα Βερολίνου διακρίθηκαν οι Σμιθ και Μπλατ με 13 πόντους έκαστος. Από την Αρμάνι ξεχώρισαν οι Πάνγκος και Σίλντς με 16 και 15 πόντους αντίστοιχα.

Δεκάλεπτα: 12-26, 30-38, 51-60, 70-70 (τέλος της κανονικής περιόδου), 74-80 (τέλος της α' παράτασης)