Γαλατάσαραϊ – Παναθηναϊκός 56-85: Ξέσπασε  στην «Τσιμ Μπομ» και επέστρεψε στις φιλικές νίκες

Χάρη σε ένα ξέσπασμα στο δεύτερο ημίχρονο, ο Παναθηναϊκός ξεπέρασε το εμπόδιο της Γαλατάσαραϊ με 85-56, βάζοντας τέλος στο μίνι αρνητικό σερί των τριών τελευταίων φιλικών αναμετρήσεων. Εξαιρετικός ο Γιούρτσεβεν με 14 πόντους και 12 ριμπάουντ. Επόμενος αντίπαλος επί τουρκικού εδάφους, η Αναντολού Εφές (25/9).

Το πρώτο ημίχρονο απέναντι στην Γαλατάσαραϊ θύμισε τον… προβληματικό Παναθηναϊκό των τριών τελευταίων «πράσινων» φιλικών αναμετρήσεων. Παρά το 12-17 της πρώτης περιόδου, το «τριφύλλι» δεν κατάφερε σε καμία στιγμή να «χτίσει» διαφορά ασφαλείας, παρά το 21-32 του 17’, καθώς στα τρία τελευταία λεπτά οι γηπεδούχοι απάντησαν με ένα 13-2, με το πρώτο ημίχρονο να ολοκληρώνεται με τις δύο ομάδες ισόπαλες στους 34 πόντους.

Εντελώς διαφορετική η εικόνα του β’ μέρους. Παρά το προβάδισμα της Γαλατά με 36-34, με το ξεκίνημα της τρίτης περιόδου, ο Παναθηναϊκός απάντησε με ένα 12-0 για το 36-46 και δεν… ξανακοίταξε πίσω. Οι «πράσινοι» μπήκαν στην τελευταία περίοδο με +13 (45-58), με το τέταρτο δεκάλεπτο να εξελίσσεται σε ένα… πράσινο πάρτι, τον Παναθηναϊκό να τρέχει ένα επιμέρους 11-27 (!), εκτοξεύοντας την διαφορά στο +29 (56-85).

Τα δεκάλεπτα: 12-17, 34-34, 45-58, 56-85.