Eurocup: Θετικό ξεκίνημα για Τουρκ Τέλεκομ, Μπανταλόνα και Γκραν Κανάρια, επιβλητική εμφάνιση από τη Μπουργκ

Δείτε όσα συνέβησαν στην πρεμιέρα του Eurocup της σεζόν 2024-25.

Η Τουρκ Τέλεκομ του Βασίλη Χαραλαμπόπουλου αναμετρήθηκε με την Λιετκαμπέλις του Παναγι΄ωτη Καλαϊτζάκη, με τους Τούρκους να επικρατούν 72-66 εντός ΄εδρας απέναντι στους Λιθουανούς. Πρωταγωνιστής ήταν ο Άντονι Μπράουν που σημείωσε double-double με 11 πόντους και 11 ριμπάουντ, έχοντας συμπαραστάτη τον Κάιλ Αλεξάντερ που προσέθεσε 11 πόντους και 9 ριμπάουντ.

Ο Βασίλης Χαραλαμπόπουλος σημείωσε 7 πόντους, ενώ για τους ηττημένους, ο Παναγιώτης Καλαϊτζάκης έκανε ένα γεμάτο παιχνίδι, πετυχαίνοντας 12 πόντους, 8 ριμπάουντ και 2 μπλοκ σε σχεδόν 32 λεπτά που αγωνίστηκε.

Τα δεκάλεπτα: 22-17, 35-34, 54-48, 72-66

Σπουδαία εκτός έδρας νίκη πήρε η Μπουργκ, η οποία ΄"άλωσε" το Αμβούργο παίρνοντας ευρεία νίκη με σκορ 80-100, χάρη στο εκρηκτικό πρώτο μέρος, στο οποίο σημείωσε 64 πόντους. Οι Γάλλοι έχτισαν σε αυτό το διάστημα μια διαφορά ασφαλείας άνω των 20 πόντων την οποία διαχειρίστηκαν με άνεση ως το τέλος, ώστε να ξεκινήσουν και εκείνοι ιδανικά τη νέα σεζόν στη διοργάνωση.

Πρωταγωνιστής για τους νικητές ήταν ο Άντριαν Νέλσον με 18 πόντους και 4 ριμπάουντ, ενώ από τους ηττημένους ξεχώρισε ο Κεόντρε Κένεντι, που πέτυχε 17 πόντους και μάζεψε 5 ριμπάουντ.

Τα δεκάλεπτα: 16-35, 40-64, 61-82, 80-100

Μεγάλη εντός ΄εδρας νίκη πέτυχε η Μπανταλόνα απέναντι στην Χάποελ Τελ Αβίβ με σκορ 78-75, σε ένα πολύ δυνατό ματς το οποίο κρίθηκε στα τελευταία λεπτά, με τις δύο ομάδες να ακολουθούν η μία την άλλη καθ'όλη τη διάρκεια του αγώνα. Στο τέλος οι γηπεδούχοι διατήρησαν τη συγκέντρωσή τους και υποχρέωσαν την ομάδα του Στέφανου Δέδα που θεωρείται το φαβορί για τη κατάκτηση του τροπαίου του Eurocup σε αρνητικό ξεκίνημα.

Σπουδαία εμφάνιση από τον Άντε Τόμιτς, που οδήγησε τους Ισπανούς στη νίκη με double-double, σημειώνοντας 17 πόντους ενώ μάζεψε και 12 ριμπάουντ, με συμπαραστάτη τον Κάιζερ Γκέιτς που πρόσθεσε ακόμη 16 πόντους. Για τους Ισραηλινούς ξεχώρισε ο Πάτρικ Μπέβερλι, που τελείωσε την αναμ΄ετρηση με 14 πόντους, 3 ριμπάουντ και 6 ασίστ.

Τα δεκάλεπτα: 16-21, 37-37, 57-55, 78-75

Η Γκραν Κανάρια αν και δυσκολεύτηκε, κατάφερε να επικρατήσει της Τρέντο με 84-81, αρχίζοντας τη διοργ΄ανωση ιδανικά μπροστά στον κόσμο της. Η ομάδα από τα Κανάρια Νησιά με "όπλο" την άμυνα στο τρίτο δεκάλεπτο, κατάφερε να εδραιωθεί στο προβάδισμα και διαχειρίστηκε μέχρι τέλους τη μικρή διαφορά που είχε χτίσει στις τελευταίες δύο περιόδους.

Πολύ καλή εμφάνιση από τον Μάικ Τόμπι, με τους 20 πόντους και τα 8 ριμπάουντ του να είναι καταλυτικά για τη νίκη των Ισπανών, ενώ για τη Τρέντο η σπουδαία επιθετική εμφάνιση του Τζόρνταν Φορντ που πέτυχε 32 πόντους δεν συνδυάστηκε με θετικό αποτέλεσμα.

Τα δεκάλεπτα: 23-22, 45-49, 60-56, 84-81