Μαρούσι – Πέγια 98-75: Με το… ενάμιση πόδι στους ομίλους του FIBA Europe Cup

Το Μαρούσι επικράτησε με άνεση της Πέγια με 98-75 και ουσιαστικά μετέτρεψε σε τυπική διαδικασία την ρεβάνς της Πέμπτης (26/9) και πάλι στο κλειστό του Αγ. Θωμά, με έπαθλο μία θέση στους ομίλους του FIBA Europe Cup.

Το Μαρούσι μπήκε με το… πόδι στο γκάζι στην αναμέτρηση, όπως δείχνει το εμφατικό 17-3, μετά από 4’, με το  συγκρότημα του Αγίου Θωμά να συνεχίζει στους ίδιους ρυθμούς, διατηρώντας το +14 μέχρι το φινάλε της α’ περιόδου (34-20). Η Πέγια προσπάθησε να αντιδράσει στην δεύτερη περίοδο, όμως το Μαρούσι διατήρησε το υπέρ του διψήφιο προβάδισμα, πηγαίνοντας στα αποδυτήρια για την ανάπαυλα του α’ μέρους με +11 (54-43), με τον Στοουβ να έχει ήδη 14 πόντους και τους Φρίντρικσον και Καρακώστα να ακολουθούν με οκτώ έκαστος.

Ένα γρήγορο 6-0 από πλευράς φιλοξενούμενων, με το ξεκίνημα της τρίτης περιόδου… ροκάνισε την διαφορά στους πέντε πόντους (54-49), όμως το Μαρούσι κράτησε την ψυχραιμία του, απάντησε με ένα δικό του 9-0 που έστειλε και πάλι την διαφορά σε διψήφια επίπεδα (63-49), με τους γηπεδούχους να μπαίνουν στην τελευταία περίοδο με +16 (74-58). Τίποτα δεν άλλαξε στην τελευταία περίοδο, με το Μαρούσι, όχι απλά  να κρατά με άνεση το προβάδισμα ασφαλείας που είχε… χτίσει σε όλη την διάρκεια του αγώνα, αλλά να μετατρέπει σε θρίαμβο την νίκη του. Έτσι, το τελικό 98-75 ουσιαστικά … σφραγίζει για τους γηπεδούχους από το βράδυ της Τρίτης (24/9) το εισιτήριο για τους ομίλους του FIBA Europe Cup, ενόψει και της ρεβάνς της Πέμπτης (26/9) και πάλι  στο κλειστό του Αγ. Θωμά.

Τα δεκάλεπτα: 34-20, 54-43, 74-58 , 98-75

Οn fire: Εξαιρετικός ο «διπλός» Σανόγκο, με 20 πόντους και 10 ριμπάουντ.

Ξεχώρισαν: Από 18 πόντους είχαν Ρέινολντς και Στόουβ, ενώ για την Πέγια, ο Κάουαρτ είχε 21 πόντους.

Η μεγαλύτερη διαφορά: +26 για το Μαρούσι (94-68) στο 37’

Διαιτητές: Βιτκάουσκας, Γκαρθία Γκονζάλες, Καπιτάνι