Ερ. Αστέρας-Μπαρτσελόνα 69-76: «Απόδραση» από το Βελιγράδι για τους μπλαουγκράνα

Σε ένα κατάμεστο γήπεδο, Αλεξάντερ Νίκολιτς Χολ, η Μπαρτσελόνα επικράτησε του Ερυθρού Αστέρα με 76-69, με αποτέλεσμα να ανεβάσει το ρεκόρ της στο 13-2, ενώ οι ερυθρόλευκοι έπεσαν στο 6-9.

Η Μπαρτσελόνα ξεκίνησε καλύτερα τον αγώνα και παίζοντας πιο αποτελεσματικά, ήταν μπροστα με επτά πόντους στο τέλος της πρώτης περιόδου (20-13). Άμεση η απάντηση των γηπεδούχων που πέρασαν μπροστά στο 14' λεπτό (23-22), με τους μπλαουγκράνα να διατηρούν στα επόμενα λεπτά το προβάδισμα τους και να προηγούνται με τρεις πόντους στο τέλος του ημιχρόνου (34-31).

Οι φιλοξενούμενοι πάτησαν το γκάζι στα πρώτα λεπτά του δεύτερου ημιχρόνου και με ένα επί μέρους σκορ 27-18, πήραν διαφορά δώδεκα πόντων στο τέλος της τρίτης περιόδου (61-49). Ο Ερυθρός Αστέρας πέρασε στην αντεπίθεση στην τέταρτη περίοδο και μείωσε στους τρεις πόντους (71-68, 38' λεπτό), με την Μπαρτσελόνα να διαχειρίζεται ιδανικά την κατάσταση και να νικάει εκτός έδρας με 76-69.

Από την Μπαρτσελόνα διακρίθηκε ο Χέις (8ρ. και τρεις ασίστ( με 14 πόντους, με τους Σανλί και Σμιτς να σκοράρουν από έντεκα πόντους έκαστος. Από τον Ερυθρό Αστέρα ξεχώρισαν οι Κάλινιτς και Μίτροβιτς με 15 πόντους.

Δεκάλεπτα: 13-20, 31-34, 49-61, 69-76