Φενέρμπαχτσε – Μακάμπι 90-79: Η Φενερ… πίκρανε τον 100άρη Σφαιρόπουλο

Αλλιώς θα περίμενε ο Γιάννης Σφαιρόπουλος το 100ο του παιχνίδι στον πάγκο της Μακάμπι, καθώς η Φενέρμπαχτσε τον… πίκρανε και με την νίκη της με 90-79, τον ανάγκασε στην πέμπτη συνεχόμενη ήττα και έκτη στα επτά τελευταία παιχνίδια της Euroleague.

Η Μακάμπι έδειχνε να πατά καλύτερα στο ξεκίνημα του αγώνα, καθώς με τρίποντα των Έβανς και Γουίλμπεκιν, προηγήθηκε με 6-0 και λίγο αργότερα 11-5. Η συνέχεια, όμως, δεν ήταν ανάλογη, με τους Τούρκους να απαντάνε με ένα επιμέρους 10-2 για το 16-13, με την Φενέρ να κλείνει το πρώτο δεκάλεπτο μπροστά με 23-18. Ένα σερί 7-0 με πρωταγωνιστές τους Χάζερ και Ντε Κολό, έφεραν τους γηπεδούχους στο +9 (30-21), με την Φενέρ να κλείνει το πρώτο μέρος μπροστά με 42-37.

Το τρίτο δεκάλεπτο, όμως, ήταν ένας μονόλογος για τους γηπεδούχους, με την Φενέρ να τρέχει ένα εντυπωσιακό 28-14 που… εκτόξευσε την διαφορά στους 19 πόντους (70-51). Ένα γρήγορο 4-17 για τους Ισραηλινούς… ροκάνισε την διαφορά στους 6πόντους (74-68 στο 34’), όμως οι Ντε Κολό και Πιέρ ανέβασαν και πάλι την διαφορά στους εννέα πόντους (77-68), με την Μακάμπι να παραδίδει τα όπλα. Έτσι, με το υπέρ της 90-79, η Φενέρ πέτυχε την τρίτη συνεχόμενη νίκη της, ανεβαίνοντας στο 6-9, ενώ η Μακάμπι, μετά την πέμπτη σερί ήττα της, έπεσε στο 7-8.

Μπούκερ και Ντε Κολό πήραν από το χέρι την ομάδα τους και την οδήγησαν στην σπουδαία νίκη, έχοντας 22 και 21 πόντους αντίστοιχα, ενώ για την Μακάμπι, ο Νάναλι είχε ο Νάναλι είχε 18 πόντους, ο Γουίλμπεκιν 14 και ο Έβανς 13.

Τα δεκάλεπτα:  23-18, 42-37, 70-51, 90-79