Αρμάνι. Μ – Παναθηναϊκός 75-54: Του έραψε κοστούμι!

Ο Παναθηναϊκός γνώρισε την ήττα στο Μιλάνο από την Αρμάνι με σκορ 75-54 στο πλαίσιο της 15ης αγωνιστικής της Ευρωλίγκας. Με αυτή την ήττα το «τριφύλλι», παρέμεινε στην προτελευταία θέση της διοργάνωσης με ρεκόρ 4-11, ενώ οι Ιταλοί ανέβηκαν στο 10-5.

Ο Παναθηναϊκός ξεκίνησε τον αγώνα με Μέικον, Σαντ Ρος, Παπαπέτρου, Γουάιτ και Παπαγιάννη, ενώ οι πέντε πρώτοι για την Αρμάνι Μιλάνο ήταν οι Ντιλέινι, Ντάνιελς, Σιλντς, Μέλι και Χάινς.

Χάρη στην εκτελεστική ικανότητα του Μέικον, οι φιλοξενούμενοι έκαναν μια καλή πρώτη περίοδο και συγκεκριμένα από το 13-13 του 5ου λεπτού, η ομάδα του Πρίφτη, έφτασε στο 15-19 στην εκπνοή, με σερί 2-6, παίζοντας με χαμηλά σχήματα και τον Κασελάκη παρτενέρ του Παπαγιάννη μέσα στη ρακέτα.

Με τον Σέρχι Ροντρίγκες να βελτιώνει το παιχνίδι της, η Αρμάνι προηγήθηκε 24-21 στο 12ο λεπτό, όμως οι «πράσινοι», που όσο βρισκόταν ο Παπαγιάννης στην πεντάδα τους, άλλαζαν σε όλα τα σκριν, είτε πάνω στη μπάλα είτε μακριά από αυτήν, ισοφάρισαν 27-27 στο 16ο λεπτό. Ο ρυθμός του παιχνιδιού ήταν χαμηλός, κάτι που εξυπηρετούσε την ελληνική ομάδα, η οποία πήγε στα αποδυτήρια στο -4 (33-29).

Με τον Κάιλ Χάινς να κάνει… πάρτυ κάτω από τα δύο καλάθια, με όπλο του τα γρήγορα πόδια του, οι Ιταλοί ξέφυγαν με +16 (45-29) στο 23ο λεπτό. Η ομάδα του Μεσίνα, απέδωσε τα μέγιστα στην άμυνα (πίεση στο μισό γήπεδο) εγκλωβίζοντας τον Παναθηναϊκό, ο οποίος εκτελούσε σουτ με κακές προϋποθέσεις. Οι φιλοξενούμενοι στο σημείο εκείνο, επιστράτευσαν τη… δοκιμασμένη άμυνα ζώνης (3-2), που τους βοήθησε αρχικά να ροκανίσουν τη διαφορά (45-37), ωστόσο το Μιλάνο προσαρμόστηκε εύκολα και έκλεισε το δεκάλεπτο στο 57-42.

Οι «πράσινοι», βρήκαν λύσεις στην επίθεση και… κατέβασαν τη διαφορά στους δέκα πόντους (59-49) στο 33ο λεπτό. Οι γηπεδούχοι, δεν πανικοβλήθηκαν, συνέχιζαν να γυρίζουν σωστά τη μπάλα, παίζοντας ως επί το πλείστον στο πέντε εναντίον πέντε και ξέφυγαν με +18 (69-51) στο 35ο λεπτό. Για τον Παναθηναϊκό δεν ήταν εύκολο να γυρίσει από μια τέτοια διαφορά και ηττήθηκε φυσιολογικά με 75-54, παραμένοντας στα χαμηλά στρώματα της βαθμολογίας.

Ο Παναθηναϊκός μεθαύριο (16/12) φιλοξενεί στο ΟΑΚΑ την Μπαρτσελόνα, ενώ η Αρμάνι υποδέχεται τη Ρεάλ Μαδρίτης.

Τα Δεκάλεπτα: 15-19, 33-29, 57-42, 75-54

On Fire: Ο Ντέβον Χόλ με 19 πόντους και ¾ τρίποντα

Η μεγαλύτερη διαφορά:  +21 (75-54) στο 38ο λεπτό για το Μιλάνο.

Ξεχώρισαν: Ο άριστος Χάινς, που πέτυχε 14 πόντους και ο Ροντρίγκες, που μοίρασε 9 ασίστ! Για τον Παναθηναϊκό, πρώτος σκόρερ ο Νταρίλ Μέικον με 14 πόντους.

Το στοιχείο που έκανε τη διαφορά: Το σερί 16-0 που έκανε το Μιλάνο στις αρχές του δευτέρου μέρους, στο οποίο άφησε τον Παναθηναϊκό για σχεδόν επτά λεπτά χωρίς πόντο.

Διαιτητές: Σρέτεν Ράντοβιτς (Κροατία), Χουάν Κάρλος Γκαρθία (Ισπανία) και Σαούλιους Ράτσις (Λιθουανία).