Εφές – Μπασκόνια 87-72: Μίτσιτς και Λάρκιν έδιωξαν τα σύννεφα

Για 29 λεπτά η Μπασκόνια κοίταζε στα μάτια την Αναντολού Εφές (63-62), όμως ένα 12-0 που ακολούθησε, έδιωξε τα… σύννεφα από τον ουρανό του «Σινάν Ερντέμ», με το τελικό 87-72 να φέρνει τους πρωταθλητές Ευρώπης σε τροχιά οκτάδας.

Δύο διαφορετικά πρόσωπα είχε το πρώτο μισό της αναμέτρησης του «Σινάν Ερντέμ». Αρχικά η Μπασκόνια ήταν αυτή, που με όπλο την άμυνα της, κατάφερε να αιφνιδιάσει την Εφές και να προηγηθεί με 21-13. Στο δεύτερο δεκάλεπτο, όμως, οι πρωταθλητές Ευρώπης… ξεμπούκωσαν, απάντησαν με 30 πόντους, κλείνοντας το πρώτο ημίχρονο με προβάδισμα βραχείας κεφαλής, ενός πόντου (43-42).

Το γκολ – φάουλ του Φοντέκιο για το 53-54, έβαλε μπροστά την Μπασκόνια με την Εφές να απαντάει με ένα δικό της 10-2 για το 63-56. Μπάλντγουιν, Ενκονό και Γκεντράιτις, έτρεξαν ένα γρήγορο 0-6 για το 63-62, όμως, τρεις βολές του Λάρκιν στο φινάλε της τρίτης περιόδου, για το 66-62 και ένα 9-0 στο ξεκίνημα του τέταρτου δεκαλέπτου, για το 75-62, έβαλε… ταφόπλακα στις ελπίδες των Βάσκων για «διπλό».  Έτσι, το τελικό 87-72, φέρνει τους πρωταθλητές Ευρώπης στο 7-8, με την Μπασκόνια να πέφτει στο 5-10.

Μίτσιτς και Λάρκιν ήταν οι μεγάλοι πρωταγωνιστές για την Εφές, έχοντας 24 και 16 πόντους αντίστοιχα, με τον δεύτερο να έχει επτά ριμπάουντ, τέσσερις ασίστ και δύο κλεψίματα. Εξαιρετικός και ο Πλάις με 17 πόντους, με τον Μοερμάν να έχει 15.

Για την Μπασκόνια, που κατέρρευσε στο τελευταίο δεκάλεπτο, Γκρέιντζερ και Φοντέκιο είχαν από 17 πόντους έκαστος.

Τα δεκάλεπτα: 13-21, 43-42, 68-62, 87-72