Μακάμπι – Ούνικς 74-85: Άλωσε το Τελ Αβίβ

Η Ούνικς άφησε πίσω της την εντός έδρας ήττα από τον Ολυμπιακό και χάρη σε ένα εξαιρετικό τέταρτο δεκάλεπτο (8-22) και με έναν ασταμάτητο Λορένζο Μπράουν (26 πόντοι) πέρασε νικηφόρα από το Τελ Αβίβ με 85-74 επί της Μακάμπι, αναγκάζοντας το συγκρότημα του Γιάννη Σφαιρόπουλου στην τέταρτη συνεχόμενη ήττα του.

Η Ούνικς κατάφερε να αιφνιδιάσει τους Ισραηλινούς στο ξεκίνημα της αναμέτρησης, προηγούμενη με 14-7 στο 4’. Η Μακάμπι, με πρωταγωνιστή τον Γουίλμπεκιν, αντέδρασε άμεσα και με ένα επιμέρους 12-2, πέρασε μπροστά με 19-16, με όλο το πρώτο ημίχρονο να κυλάει με τις δύο ομάδες να πηγαίνουν πόντο – πόντο, τους Ισραηλινούς να προηγούνται με 40-36 και το πρώτο μισό να ολοκληρώνεται ισόπαλο στους 43 πόντους.

Η μάχη ανάμεσα στις δύο ομάδες συνεχίστηκε και στο β’ μέρος, ΝτιΜπαρτολομέο και Γουίλμπεκιν έδωσαν ένα μικρό προβάδισμα τριών πόντων στους γηπεδούχους (66-63), όμως η Ούνικς ξεκίνησε το κρίσιμο τέταρτο δεκάλεπτο με ένα επιμέρους σκορ 11-1, που την έφερε μπροστά με 74-67 στο 33’. Μπράουν και Χεζόνια έδωσαν… αέρα οκτώ πόντων στους Ρώσους στο 36’ (72-80), με την Ούνικς να φεύγει θριαμβεύτρια από το Τελ Αβίβ με 85-74, επιστρέφοντας στον δρόμο των επιτυχιών, βελτιώνοντας το ρεκόρ της σε 8-6. Αντίθετα, η Μακάμπι, μετά την τέταρτη συνεχόμενη ήττα της, έπεσε στο 7-7.

Ο Λορένζο Μπράουν με 26 πόντους και έξι ριμπάουντ, ήταν… όλα τα λεφτά για τους Ρώσους, με τον Κάνααν να έχει 18 και τον Χεζόνια 14 πόντους.

Για τους Ισραηλινούς, που δεν μπορούν να… σηκώσουν κεφάλι, ο Γουίλμπεκιν είχε 18 πόντους, οι Ρέινολντς και Νάναλι από 12 πόντους και ο Ζίζιτς 11.

Τα δεκάλεπτα: 24-26, 43-43,  66-63, 74-85