Μπασκόνια-Βιλερμπάν 91-66: Φόρτσαραν στο δεύτερο μέρος και νίκησαν οι Βάσκοι

Η Μπασκόνια επικράτησε εντός έδρας της Βιλερμπάν με 91-66 και ανέβασε το ρεκόρ της στο 5-9, ενώ η Γαλλική ομάδα έπεσε στο 7-7.

Οι δύο ομάδες εναλλάσονταν στα πρώτα λεπτά, με την Μπασκόνια να έχει ελαφρώς το προβάδισμα, αλλά το αποτέλεσμα να είναι ισόπαλο στο τέλος της πρώτης περιόδου (19-19). Ίδιο σκηνικό και στο δεύτερο δεκάλεπτο, με τους γηπεδούχους να προηγούνται με ένα πόντο στο τέλος του ημιχρόνου (45-44).

Οι Βάσκοι πάτησαν το γκάζι στα πρώτα λεπτά του δεύτερου ημιχρόνου και με ένα επι μέρους σκορ 24-11, προηγήθηκαν με 14 πόντους στο τέλος της τρίτης περιόδου (69-55). Η Μπασκόνια συνέχισε να διευρύνει το προβάδισμα της στην τέταρτη περίοδο και με ένα επί μέρους σκορ 22-11 νίκησε εντός έδρας την Βιλερμπάν με 91-66.

Από την Μπασκόνια διακρίθηκαν οι Φοντέκιο και Γκιεντράιτις με 15 πόντους έκαστος. Από την Βιλερμπάν ξεχώρισαν οι Τόουνς και Γουεμπανιάμα ε 17 και δέκα πόντους αντίστοιχα.

Δεκάλεπτα: 19-19, 45-44, 69-55, 91-66