Εφές-Ζαλγκίρις 82-60: Σάρωσαν τους Λιθουανούς και πήραν την πρωτιά στο Gloria Cup

Η Εφές διατήρησε στο δεύτερο μέρος την διαφορά που "έχτισε" από το πρώτο ημίχρονο και νίκησε την Ζαλγκίρις Κάουνας με 82-60 και πήρε την πρώτη θέση στο τουρνουά Gloria Cup.

Η Εφές άρχισε τον αγώνα πιο δυνατά και προηγήθηκε με οχτώ πόντους στο τέλος της πρώτης περιόδου (22-14). Η τουρκική ομάδα πάτησε το γκάζι στα πρώτα λεπτά του δεύτερου δεκαλέπτου και πήρε προβάδισμα με 21 πόντους στο τέλος του ημιχρόνου (49-28).

Αν και η Λιθουανική ομάδα πίεζε στα πρώτα λεπτά του δεύτερου μέρους για να μειώσει, οι Τούρκοι διατήρησαν το προβάδισμα τους γύρω στο +20 πόντους και προηγήθηκαν με 22 πόντους στο τέλος της τρίτης περιόδου (67-45). Η Ζαλγκίρις αντέδρασε στην τέταρτη περίοδο, αλλά η Εφές βρήκε λύσεις και νίκησε με 82-60.

Aπό την Εφές ξεχώρισαν οι Μόερμαν και Πετρούσεφ με 16 και 11 πόντους αντίστοιχα, με τον Μπουγκραχάν να έχει 18 πόντους, ενώ από την Ζαλγκίρις Κάουνας ο Λοβέρν έκανε double double με δέκα πόντους και δώδεκα πόντους.

Δεκάλεπτα: 22-14, 49-28, 67-45, 82-60