ΠΑΟΚ-Πέτκιμσπορ 69-79 : Έμεινε από δυνάμεις και αποκλείστηκε από τους ομίλους του BCL

O ΠΑΟΚ ηττήθηκε από την Πέτκιμσπορ με σκορ 79-69 στο τελικό του προκριματικού στην Αττάλεια και συνεχίζει την ευρωπαϊκή του πορεία στους ομίλους του FIBA Europe Cup.

Οι Θεσσαλονικείς έκαναν ένα πολύ δυνατό ξεκίνημα στο ματς και απέκτησαν διψήφιο προβάδισμα στο τέλος της περιόδου (22-12). Η αμυντική λειτουργία της ομάδας του Μάσιμο Καντσιλιέρι δεν λειτούργησε με την ίδια μεθοδικότητα στο δεύτερο δεκάλεπτο , με τους Τούρκους να κάνουν ένα επιμέρους 18-7 και να μειώνουν σε 30-29 στο τέλος του ημιχρόνου.

Στο δεύτερο μέρος, οι δυο ομάδες πήγαιναν δίπλα δίπλα στο σκορ με τις άμυνες να κυριαρχούν καθώς καμία δεν άφηνε την άλλη να ξεφύγει με τον ΠΑΟΚ να προηγείται με τρεις πόντους δια χειρός Φόρεστερ στο τέλος της τρίτης περιόδου (53-50). Στο τελευταίο δεκάλεπτο ,η έλλειψη δυνάμεων και συγκέντρωση για τους Θεσσαλονικείς είχε ως αποτέλεσμα οι Τούρκοι να κυριαρχήσουν σε άμυνα και επίθεση και να επιβληθούν του αντιπάλου τους και να διαμορφώσουν επομένω το τελικό 79-69.

Για τον ΠΑΟΚ ξεχώρισαν οι Ρέινολντς με 16 πόντους και ο Κατσίβελης με 12, ενώ για τους Τούρκους o Γουίλιαμς πέτυχε double double με 19 πόντους και 10 ριμπάουντ.

Έτσι, ο ΠΑΟΚ συνεχίζει την ευρωπαϊκή του πορεία στους ομίλους της FIBA Europe Cup και συγκεκριμένα στο Group I μαζί με την Πόρτο, τη Σζολνόκι και την Λίμπουργκ.

Τα δεκάλεπτα:22-12, 30-29, 53-50, 69-79

On fire: Ο Γουίλιαμς που πέτυχε double double με 19 πόντους και 10 ριμπάουντ

Ξεχώρισαν: Από πλευράς ΠΑΟΚ ο Ρέινολντς με 16 πόντους και ακολούθησε ο Κατσίβελης με 12 , ενώ για τους Τούρκους ο Ράσελ είχε 16 πόντους και 7 ασσίστ.