Μούρθια – Μάλαγα 78-84: Πρόκριση στον τελικό του Super Cup για την Ουνικάχα

Μετά την Ρεάλ Μαδρίτης, η Μάλαγα είναι η δεύτερη φιναλίστ του τελικού του Super Cup Ισπανίας, μετά και την νίκη της με 84-78 επί της Μούρθια, στο πλαίσιο του δεύτερου ημιτελικού της διοργάνωσης.

Το παιχνίδι πήγαινε με τις δύο ομάδες να συμβαδίζουν στο σκορ, όπως δείχνει το 37-37 του ημιχρόνου και το 61-60, με το φινάλε της τρίτης περιόδου. Στο τέταρτο δεκάλεπτο, όμως, η Μάλαγα κράτησε τα…. Καλύτερα για το τέλος, φτάνοντας στην νίκη – πρόκριση.

Ο Οσετκόφσκι με 19 πόντους και επτά ριμπάουντ, ήταν ο κορυφαίος των νικητών, με τον Κέντρικ Πάρι να έχει 17 πόντους και τον Μπαλτσερόφσκι να τελειώνει το ματς με εννέα πόντους και τέσσερα ριμπάουντ.

Για την Μούρθια, ο Χάκανσον είχε 14 πόντους και ο Κούρουκς 13.

Έτσι, Ρεάλ και Μάλαγα θα διεκδικήσουν, το βράδυ της Κυριακής (22/9), τον πρώτο τίτλο της σεζόν στην Ισπανία.

Τα δεκάλεπτα: 21-20, 37-37, 61-60, 78-84