Κλίπερς-Μάβερικς 113-101: Επικράτηση για την ομάδα του Λος Άντζελες παρά την 43αρα του Ντόντσιτς

Οι Κλίπερς νίκησαν εντός έδρας τους Μάβερικς με 113-101 και ανέβασαν το ρεκόρ τους στο 22-21, ενώ η ομάδα από το Ντάλας έπεσε στο 23-19.

Οι Κλίπερς δεν είχαν στην διάθεση τους τον Πολ Τζορτζ, αλλά έκαναν καλύτερο ξεκίνημα και ήταν μπροστά με έξι πόντους στο τέλος της πρώτης περιόδου (31-25). Η ομάδα από το Λος Άντζελες πάτησε το γκάζι στο δεύτερο δωδεκάλεπτο και με ένα επί μέρους σκορ 38-22, προηγήθηκε με 22 πόντους στο τέλος του ημιχρόνου (69-47).

Αν και οι Μάβερικς ανέβασαν ρυθμό στα πρώτα λεπτά του δεύτερου ημιχρόνου και μείωσαν την διαφορά, αλλά οι γηπεδούχοι παρέμειναν στο προβάδισμα και προηγήθηκαν με δέκα πόντους στο τέλος της τρίτης περιόδου (88-78). Οι Κλίπερς διατήρησαν το προβάδισμα τους στην τέταρτη περίοδο και νίκησαν εντός έδρας τους Μάβερικς με 113-101.

Από τους Κλίπερς διακρίθηκαν οι Λέοναρντ και Πάουλ με 33 και 27 πόντους αντίστοιχα. Από τους Μάβερικς ξεχώρισαν οι Ντόντσιτς (11ρ. και επτά ασίστ) και Χάρνταγουει (4ρ.) με 43 και 16 πόντους.

Περίοδοι: 31-25, 69-47, 88-78, 113-101.