Με double double του Εμπίντ επικράτησαν οι Σίξερς, νίκη για τους Μάτζικ

Διαβάστε για όλα όσα έγιναν στους αγώνες του NBA, τα ξημερώματα της Τετάρτης (11/1).

Αναλυτικά:

Σίξερς-Πίστονς 147-116

Καταιγιστικοί οι Σίξερς στα πρώτα λεπτά και προηγήθηκαν με 22 πόντους στο τέλος του ημιχρόνου (65-43). Οι γηπεδούχοι είχαν το πάνω χέρι στα πρώτα λεπτά του δεύτερου ημιχρόνου και με ένα επί μέρους σκορ 42-32 και προηγήθηκαν με 32 πόντους στο τέλος της τρίτης περιόδου (107-75). Οι Σίξερς διατήρησαν το προβάδισμα τους στην τέταρτη περίοδο και νίκησαν εντός έδρας τους Πίστονς με 147-116.

Περίοδοι: 27-20, 65-43, 107-75, 147-116

Χιτ-Θάντερ: 112-111

Οι Χιτ είχαν το πάνω χέρι στην αρχή του αγώνα και ήταν μπροστά με πέντε πόντους στο τέλος της πρώτης περιόδου (31-26). Οι γηπεδούχοι διαχειρίστηκαν το προβάδισμα τους στο δεύτερο δωδεκάλεπτο και προηγήθηκαν με επτά πόντους στο τέλος του ημιχρόνου (63-56).

Αν και οι Θάντερ μείωσαν στα πρώτα λεπτά του δεύτερου ημιχρόνου, έχοντας ένα επί μέρους σκορ 32-26, με την ομάδα του Μαιάμι να διατηρεί το προβάδισμα της και να προηγείται με ένα πόντο στο τέλος της τρίτης περιόδου (89-88). Οι δύο ομάδες πήγαιναν χέρι-χέρι στην τέταρτη περίοδο, με τους Χιτ να είναι πιο αποτελεσματικοί και νίκησαν εντός έδρας με 112-111.

Περίοδοι: 31-26, 63-56, 89-88, 112-111

Ράπτορς-Χόρνετς: 132-120

Οι δύο ομάδες εναλλάσσονταν στο σκορ στα πρώτα λεπτά, με τους Ράπτορς να είναι μπροστά με ένα πόντο στο τέλος της πρώτης περιόδου (35-34). Οι "Καναδοί" διατήρησαν ένα προβάδισμα στο δεύτερο δωδεκάλεπτο και προηγήθηκαν με έξι πόντους στο τέλος του ημιχρόνου (72-66).

Αν και η ομάδα από την Σάρλοτ πήρε προβάδισμα στο 35' λεπτό (94-92), οι γηπεδούχοι κράτησαν την απόσταση τους και προηγήθηκαν με δύο πόντους στο τέλος της τρίτης περιόδου (96-94). Το ματς ήταν ισόπαλο στο 40' λεπτό (99-99), με τους Ράπτορς να είναι πιο αποτελεσματικοί και νίκησαν εντός έδρας με 132-120.

Περίοδοι: 35-34, 72-66, 96-94, 132-120

Τζαζ-Καβαλίερς: 116-114

Οι δύο ομάδες πήγαιναν χέρι-χέρι στην αρχή του αγώνα και οι Τζαζ ήταν μπροστά με επτά πόντους στο τέλος της πρώτης περιόδου (31-24). Οι Καβαλίερς ανέβασαν ρυθμό έχοντας ένα επί μέρους σκορ 31-24, με το αποτέλεσμα να είναι ισόπαλο στο τέλος του ημιχρόνου (55-55). Η ομάδα από την Γιούτα είχε τον πρώτο λόγο στα πρώτα λεπτά του δεύτερου ημιχρόνου και προηγήθηκε με τέσσερις πόντους στο τέλος της τρίτης περιόδου (88-84). Το ματς έγινε ντέρμπι στην τέταρτη περίοδο, αφού υπήρχαν εναλλαγές στο σκορ, αλλά οι Τζαζ νίκησαν εντός έδρας τους Καβαλίερς με 116-114.

Περίοδοι: 31-24, 55-55, 88-84, 116-114

Μπλέιζερς-Μάτζικ: 106-109

Σαρωτικοί οι Μάτζικ στα πρώτα λεπτά και ήταν μπροστά με 13 πόντους στο τέλος της πρώτης περιόδου (33-20). Οι Μπλέιζερς είχαν ένα επί μέρους σκορ 30-17 στο δεύτερο δωδεκάλεπτο, με το σκορ του ημιχρόνου να είναι ισόπαλο στο τέλος του ημιχρόνου (50-50).

Η ομάδα από το Ορλάντο ανέβασε ρυθμό στα πρώτα λεπτά του δεύτερου ημιχρόνου και με ένα επί μέρους σκορ 32-23, προηγήθηκαν με εννέα πόντους στο τέλος της τρίτης περιόδου (82-73). Οι Μπλέιζερς πίεσαν στην τέταρτη περίοδο, αλλά οι Μάτζικ διατήρησαν το προβάδισμα τους και νίκησαν εκτός έδρας με 109-106.

Περίοδοι: 20-33, 50-50, 73-82, 106-109