Λέικερς-Σέλτικς 118-122: Διπλό για την Βοστώνη με 44αρα του Τέιτουμ

Οι Σέλτικς νίκησαν εκτός έδρας τους Λέικερς με 122-118 και ανέβασαν το ρεκόρ τους στο 22-7 (1η θέση), ενώ η ομάδα από το Λος Άντζελες έπεσε στο 11-16 (12η θέση) και έχει τέσσερις ήττες στα τελευταία πέντε ματς.

Δυναμικό ξεκίνημα για τους Σέλτικς, οι οποίοι ήταν μπροστά με 15 πόντους στο τέλος του ημιχρόνου (65-50). Αν και οι Λέικερς πάτησαν το γκάζι στα πρώτα λεπτά του δεύτερου ημιχρόνου έχοντας ένα επί μέρους σκορ 32-23, η ομάδα από την Βοστώνη κράτησε την απόσταση της και προηγήθηκε με έξι πόντους στο τέλος της τρίτης περιόδου (88-82). Η ομάδα από το Λος Άντζελες ανέβασε ρυθμό στην τέταρτη περίοδο και με ένα επί μέρους της σκορ 28-22, οι δύο ομάδες ήταν ισόπαλες στο τέλος της τέταρτης περιόδου (110-110). Οι Σέλτικς ήταν πιο αποτελεσματικοί στο έξτρα πεντάλεπτο της παράτασης και νίκησαν εκτός έδρας τους Λέικερς με 112-118.

Από τους Σέλτικς διακρίθηκαν οι Τέιτουμ (9ρ. και έξι ασίστ) και Μπράουν (15ρ. και πέντε ασίστ) με 44 και 25 πόντους αντίστοιχα. Από τους Λέικερς ξεχώρισαν οι Ντέιβις (12ρ. και τρεις ασίστ) και Λεμπρόν Ντέιβις (9ρ. και εννέα ασίστ) με 37 και 33 πόντους.

Περίοδοι: 24-37, 50-65, 82-88 110-110, 118-122 παρ.