Μπακς-Γουόριορς 128-111: Πολλά νεύρα και κακό, αλλά ο Γιάννης κάνει κουμάντο εδώ

Οι Μπακς συνεχίζουν την καλή τους πορεία και για αυτό νίκησαν εντός έδρας τους Γουόριορς με 128-111 και ανέβασαν το ρεκόρ τους στο 20-7 (2η θέση). Η ομάδα από το Σαν Φραντσίσκο σημείωσε την τρίτη ήττα της στα τέσσερα τελευταία ματς και έπεσε στο 14-14 (10η θέση).

Καταιγιστικοί οι Μπακς στην αρχή του αγώνα και ήταν μπροστά με έντεκα πόντους στο τέλος της πρώτης περιόδου (38-27), με τον κόουτς των Γουόριορς, Στιβ Κερ να γκρινιάζει για την διαιτησία. Αν και οι φιλοξενούμενοι μείωσαν την διαφορά στους έξι πόντους στο 23' λεπτό (58-52), η ομάδα από το Μιλγουόκι διατήρησε το προβάδισμα της και προηγήθηκε με δώδεκα πόντους στο τέλος του ημιχρόνου (64-52).

Τα "ελάφια" κράτησαν την απόσταση τους σε διψήφιο αριθμό πόντων στα πρώτα λεπτά του δεύτερου ημιχρόνου και προηγήθηκαν με 18 πόντους στο τέλος της τρίτης περιόδου (95-77). Οι Μπακς συνέχισαν να έχουν τον πρώτο λόγο στην τέταρτη περίοδο και νίκησαν εντός έδρας τους Γουόριορς με 128-111. Σε αυτό το ματς είχαμε οχτώ τεχνικές ποινές, πολλά νεύρα, ενώ ιδιαίτερα ο Ντρέιμοντ Γκριν άνοιξε  διάλογο με οπαδό και ζήτησε την αποβολή του.

Από τους Μπακς διακρίθηκαν οι Γιάννης Αντετοκούνμπο (12ρ. και πέντε ασίστ) και Πόρτις (11ρ.) με 30 και 25 πόντους αντίστοιχα. Από τους Γουόριορς ξεχώρισαν οι Κάρι και Κουμίνγκα με 20 και 19 πόντους.

Περίοδοι: 38-27, 64-52, 95-77, 128-111