Γκρίζλις-Πίστονς 118-88: Έβδομη σερί νίκη για το Μέμφις με καθοριστικό Τζα Μοράντ

Οι Γκρίζλις υπερασπίστηκαν την έδρα τους, επικρατώντας των Πίστονς με 118-88 και πέτυχαν την έβδομη σερί τους νίκη, ανεβάζοντας το ρεκόρ τους στο 26-14, ενώ οι φιλοξενούμενοι έπεσαν στο 7-30.

Οι Γκρίζλις ξεκίνησαν δυνατά στην αναμέτρηση και ήταν μπροστά με 14 πόντους στο τέλος της πρώτης περιόδου (32-18). Η ομάδα από το Μέμφις διατήρησε το προβάδισμα της σε διψήφια ποσοστά στο δεύτερο δωδεκάλεπτο και προηγήθηκε με 16 πόντους στο τέλος του ημιχρόνου (62-46).

ΟΙ Γκρίζλις ανέβασαν ρυθμούς στο δεύτερο ημίχρονο και νίκησαν εντός έδρας τους Πίστονς με 118-88, χωρίς να δυσκολευτούν ιδιαίτερα σε κανένα σημείο του αγώνα.

Από τους Γκρίζλις διακρίθηκαν οι Μοράντ (9ρ. και έξι ασίστ) και Μπρουκς (3ρ. και πέντε ασίστ) με 22 και 18 πόντους αντίστοιχα. Από τους Πίστονς ξεχώρισε ο Λι με 14 πόντους, με τους Κάνινγκχαμ και Ντιαλό να σκοράρουν από δώδεκα πόντους έκαστος.

Περίοδοι: 32-18, 62-46, 90-68, 118-88