Νικς-Σέλτικς 108-105: Επιστροφή από το -25 και νίκη με buzzer beater του Μπάρετ

Με buzzer beater του Μπάρετ, επικράτησαν οι Νικς των Σέλτικς με 108-105 και ανέβασαν το ρεκόρ τους στο 19-20, ενώ η ομάδα από την Βοστώνη έπεσε στο 18-21.

Οι Σέλτικς ξεκίνησαν δυνατά τον αγώνα και παίζοντας πιο αποτελεσματικά, ήταν μπροστά με επτά πόντους στο τέλος της πρώτης περιόδου (25-18). Η ομάδα από την Βοστώνη ανέβασε ρυθμούς στο δεύτερο δωδεκάλεπτο και με ένα επί μέρους σκορ 38-21, προηγήθηκε με 16 πόντους στο τέλος του ημιχρόνου (63-47), ενώ είχε προηγηθεί και με 25 πόντους (57-32, 27' λεπτό).

Οι γηπεδούχοι πάτησαν το γκάζι στα πρώτα λεπτά του δεύτερου ημιχρόνου  και με ένα επί μέρους σκορ 30-21, κατέβασαν την διαφορά από τα διψήφια επίπεδα, με τους "πράσινους" να προηγούνται με επτά πόντους στο τέλος της τρίτης περιόδου (84-77). Καταιγιστικοί οι Νικς στην τέταρτη περίοδο με ένα επί μέρους σκορ 31-21, κάνοντας το ματς θρίλερ, με τον Μπάρετ να σκοράρει  buzzer-beater τρίποντο με ταμπλό για να χαρίσει στους γηπεδούχους μια σπουδαία νίκη.

Από τους Νικς διακρίθηκαν οι Φουρνιέρ (8ρ. και δύο ασίστ) και Ραντλ (8ρ και δύο ασίστ) με 41 και 22 πόντους αντίστοιχα. Από τους Σέλτικς ξεχώρισαν οι Τέιτουμ (6ρ. και εννέα ασίστ) και Σρέντερ (5ρ. και τρεις ασίστ) με 36 και 20 πόντους.

Περίοδοι: 18-25, 47-63, 77-84, 108-105