Πίστονς-Νετς 104-116: Με «51αρα» του Ντουράντ

Οι Νετς "καθάρισαν" την υπόθεση νίκη στην τέταερη περίοδο και επικρατώντας εκτός έδρας του Πίστονς ανέβηκαν στο 19-8 και την πρώτη θέση της Ανατολικής Περιφέρειας, με την ομάδα από το Ντιτρόιτ να πέφτει στο 4-22.

Οι Νετς επέβαλλαν τον ρυθμό τους από τα πρώτα λεπτά και παίζοντας πιο αποτελεσματικά, ήταν μπροστά με επτά πόντους στο τέλος της πρώτης περιόδου (31-24).  Οι Πίστονς πέρασαν στην αντεπίθεση στο δεύτερο δωδεκάλεπτο, με τους φιλοξενούμενους να διατηρούν  το προβάδισμα τους στους τρεις πόντους στο τέλος του ημιχρόνου (60-57).

Οι γηπεδούχοι ανέβασαν ρυθμούς στα πρώτα λεπτά του δεύτερου ημιχρόνου και προηγήθηκαν με πέντε πόντους στο τέλος της τρίτης περιόδου (91-86). Οι Νετς επέστρεψαν στο παιχνίδι στην τέταρτη περίοδο και με ένα επί μέρους σκορ 30-13, κατάφεραν να νικήσουν εκτός έδρας επί των Πίστονς με 116-104.

Από τους Νετς διακρίθηκαν οι Ντουράντ (7ρ. και 9 ριμπάουντ) και Μίλς με 51 και 18 πόντους αντίστοιχα. Από τους Πίστονς ξεχώρισαν οι Κάνινγκχαμ και Τζάκσον με 26 και 25 πόντους.

Περίοδοι: 24-31, 57-60, 91-86, 104-116