Γουόριορς-Μπλέιζερς 104-94: Άνετη νίκη και παραμένουν στην κορυφή (vid)

Οι Γκόλντεν Στέιτ Γουόριορς νίκησαν εντός έδρας τους Πόρτλαντ Τρέιλ Μπλέιζερς με 104-94 και ανέβσσαν το ρεκόρ τους στο 21-4 (καλύτερο ρεκόρ στο NBA) και την πρώτη θέση της Δυτικής Περιφέρειας, ενώ οι φιλοξενούμενοι έπεσαν στο 11-15.

Οι Γουόριορς πήραν από νωρίς τα ηνία του αγώνα και παίζοντας πιο αποτελεσματικά, ήταν μπροστά με τρεις πόντους στο τέλος της πρώτης περιόδου (26-23).  Αν και η διαφορά παρέμενε χαμηλά, οι γηπεδούχοι συνέιχσαν να είναι αποτελεσματικοί και προηγήθηκαν με δύο πόντους στο τέλος του ημιχρόνου (47-45).

Η ομάδα από το Σαν Φραντσίσκο ανέβασε ρυθμούς στα πρώτα λεπτά του δεύτερου ημιχρόνου και με ένα επί μέρους σκορ 29-21, προηγήθηκαν με δέκα πόντους στο τέλος της τρίτης περιόδου (76-66). Οι Γουόριορς προσπάθησαν να έχουν την διαφορά σε διψήφιο αριθμό πόντων στην τέταρτη περίοδο και νίκησαν τους Μπλέιζερς με 104-94.

Οι Γουόριορς σούταραν χειρότερα από κάθε άλλη φορά φέτος (μόλις 39.8%), είχαν μόλις 14/46 τρίποντα (30.4%) και σκόραραν 104 πόντους, ενώ οι Μπλέιζερς δεν είχαν στην διάθεση τους, τους Νταμιάν Λίλαρντ και Σι Τζέι ΜακΚόλουμ.

Από τους Γουόριορς διακρίθηκαν οι Κάρι και Πουλ με 22 και 20 πόντους αντίστοιχα. Από τους Μπλέιζερς ξεχώρισαν οι Πάουελ (5 ασίστ) και Λιτλ (6ρ. και μια ασίστ) με 26 και 18 πόντους.

Περίοδοι: 26-23, 47-45, 76-66, 104-94