Χιτ-Μπακς 113-104: Έβρεξε τρίποντα στο Μαιάμι

Παρότι οι Μαιάμι Χιτ αγωνίστηκαν χωρίς τους Τζίμι Μπάτλερ και Μπαμ Αντεμπάγιο κατάφεραν να νικήσουν εντός έδρας τους Μιλγουόκι Μπακς με 113-104 και ανέβασαν το ρεκόρ τους στο 15-11, με τα Ελάφια να έχουν ρεκόρ 16-10.

Αν και οι Χιτ ξεκίνησαν καλύτερα τον αγώνα, οι Μπακς πήραν το προβάδισμα με δύο πόντους στο τέλος της πρώτης περιόδου (26-24). Οι δύο ομάδες εναλλάσονταν στο σκορ στο δεύτερο δωδεκάλεπτο, με την ομάδα από το Μιλγουόκι να αποκτά τα ηνία του αγώνα και να είναι μπροστά με επτά πόντους στο τέλος του ημιχρόνου (51-44).

Οι γηπεδούχοι έβγαλαν αντίδραση στα πρώτα λεπτά του δεύτερου ημιχρόνου, προσπέρασαν στο σκορ και προηγήθηκαν με έξι πόντους στο τέλος της τρίτης περιόδου (83-77).  Οι Χιτ διατήρησαν το προβάδισμα τους στην τέταρτη περίοδο και νίκησαν εντός έδρας τους Μπακς με 113-104. Ιδιαίτερα, η ομαδα από το Μαιάμι ευστόχησε σε 14 τρίποντα στο β' μέρος και 22 συνολικά, κάτι που ήταν καθοριστικό για την εξέλιξη του αγώνα.

Από τους Χιτ διακρίθηκαν οι Μάρτιν Λόουρι με 28 και 22 πόντους αντίστοιχα, ενώ από τους Μπακς ξεχώρισαν οι Χόλιντει και Μίντλετον με 27 και 20 πόντους.

Περίοδοι: 24-26, 44-51, 83-77, 113-104