Ρόκετς-Νετς 114-104: Έβδομη σερί νίκη για το Χιούστον (vid)

Οι Χιούστον Ρόκετς πέτυχαν την έβδομη σερί τους νίκη, αυτή τη φορά κόνυτα στους Μπρούκλιν Νετς με 114-104 και ανέβασαν το ρεκόρ τους στο 8-16, ενώ οι φιλοξενούμενοι έπεσαν στο 17-8.

Οι δύο ομάδες είχαν από τα καλά τους κομμάτια στα πρώτα λεπτά, με τους Ρόκετς να είναι μπροστά με επτά πόντους στο τέλος της πρώτης περιόδου (30-23).  Η ομάδα από το Χιούστον με ένα επί μέρους σκορ 37-29 πάτησε το γκάζι και προηγήθηκε με 15 πόντους στο τέλος του ημιχρόνου (67-52).

Οι γηπεδούχοι διατήρησαν σε διψήφιο αριθμό πόντων την διαφορά στα πρώτα λεπτά του δεύτερου ημιχρόνου και προηγήθηκαν με 17 πόντους στο τέλος της τρίτης περιόδου (90-73). Οι Νετς μάζεψαν την διαφορά στην τέταρτη περίοδο και μείωσαν δύο φορές στους τέσσερις πόντους, αλλά οι Ρόκετς διατήρησαν το προβάδισμα τους και νίκησαν με 114-104.

Οι Ρόκετς που είχαν στην αρχή 15 σερί νίκες, τώρα έκαναν την ανατροπή και με επτά σερί νίκες, βρίσκονται μόλις τρεις μακριά από την πρώτη δεκάδα.

Από τους Ρόκετς διακρίθηκαν οι Γκόρντον και Μάθιους με 21 και 19 πόντους αντίστοιχα. Από τους Νετς ξεχώρισαν οι Χάρντεν (11ρ. και οχτώ ασίστ) και Τόμας με 25 και 18 πόντους.

Περίοδοι: 30-23, 67-52, 90-73, 114-104