Λιθουανία-Μαυροβούνιο 90-73: Ο Γκριγκόνις νίκησε τον Πέρι

Η Εθνική Λιθουανίας νίκησε εντός έδρας την Εθνική Μαυροβουνίου με 90-73 και ανέβασε το ρεκόρ της στο 7-1 (1η θέση), ενώ η βαλκανική χώρα έπεσε στο 5-3 (3η θέση).

Οι δύο ομάδες έβγαλαν ιδιαίτερο ανταγωνιστικό πρόσωπο στην αρχή του αγώνα, με την Λιθουανία να είναι μπροστά με ένα πόντο στο τέλος της πρώτης περιόδου (22-21). Αν και οι φιλοξενούμενοι είχαν το πάνω χέρι στα πρώτα λεπτά του δεύτερου δεκαλέπτου, η Λιθουανία με οχτώ σερι πόντους, πήρε προβάδισμα με τρεις πόντους στο 17' λεπτό (35-32).

Οι γηπεδούχοι πάτησαν το γκάζι στην αρχή του δεύτερου ημιχρόνου και με ένα επί μέρους σκορ 32-15, προηγήθηκαν με 20 πόντους στο τέλος της τρίτης περιόδου (71-51). Η Λιθουανία διατήρησε το προβάδισμα της στην τέταρτη περίοδο και νίκησε εντός έδρας επί του Μαυροβουνίου με 90-73.

Από την Λιθουανία διακρίθηκε ο Γκριγκόνις με 16 πόντους, με τους Κουζμίνσκας και Σαμπόνις να σκοράρουν από 15 πόντους έκαστος. Από το Μαυροβούνιο ξεχώρισαν οι Πέρι και Ράντοβιτς με 21 και 14 πόντους αντίστοιχα.

Δεκάλεπτα:  22-21, 39-36,  71-51, 90-73