Βοσνία-Γαλλία 96-90: Οι «δράκοι» επικράτησαν των τρικολόρ στην δεύτερη παράταση

Η Εθνική Βοσνίας Ερζεγοβίνης νίκησε την Εθνική Γαλλίας με 96-90 στην δεύτερη παράταση και ανέβηκε στο 4-4 (4η θέση), ενώ οι τρικολόρ έπεσαν στο 6-2 (2η θέση).

Σαρωτικοί ήταν οι Βόσνοι στην αρχή του αγώνα και ήταν μπροστά με 14 πόντους στο τέλος της πρώτης περιόδου (28-14). Η Γαλλία βρήκε απαντήσεις και ήταν καταιγιστική στο δεύτερο δεκάλεπτο, αφού με ένα επί μέρους σκορ 32-10, προηγήθηκε με οχτώ πόντους στο τέλος του ημιχρόνου (46-38).

Οι γηπεδούχοι πάτησαν το γκάζι στα πρώτα λεπτά του δεύτερου ημιχρόνου και με ένα επί μέρους σκορ 21-5, προηγήθηκαν με οχτώ πόντους στο τέλος της τρίτης περιόδου (59-51). Η Γαλλία ήταν αποτελεσματική στην τέταρτη περίοδο, κάνοντας ένα επί μέρους σκορ 25-17, με τις δύο ομάδες να είναι ισόπαλες στο τέλος της κανονικής περιόδου (76-76). Η πρώτη παράταση δεν ήταν ικανή για να λύσουν τις διαφορές τους οι δύο ομάδες (83-83). Στην δεύτερη παράταση, η Βοσνία Ερζεγοβίνη είχε τον πρώτο λόγο και κατάφερε να νικήσει την Γαλλία με 96-90.

Από την Βοσνία Ερζεγοβίνη διακρίθηκαν οι Νούρκιτς και Ρόμπερσον με 21 και 18 πόντους αντίστοιχα. Από την Γαλλία ξεχώρισαν οι Φουρνιέρκαι Γιαμπουσελέ με 24 και 16 πόντους.

Δεκάλεπτα: 28-14, 38-46, 59-51, 76-76 (κανονική περίοδος), 83-83 (1η παρ.), 96-90 (2η παρ.)