Ολλανδία-Ισπανία 64-86: Ανατροπή και επικράτηση για τους Ίβηρες

Η Εθνική Ισπανίας νίκησε εκτός έδρας την Εθνική Ολλανδίας με 86-64, με αποτέλεσμα να ανέβει στο 5-1 (1η θέση), ενώ οι γηπεδούχοι έπεσαν στο 0-6 (6η θέση).

Εντυπωσιακά ξεκίνησε η Ολλανδία στα πρώτα λεπτά και ήταν μπροστά με επτά πόντους στο τέλος της πρώτης περιόδου (24-17). Η Ισπανία βρήκε απαντήσεις στο δεύτερο δεκάλεπτο και με ένα επί μέρους σκορ 23-8, προηγήθηκε με οχτώ πόντους στο τέλος του ημιχρόνου (40-32).

Η Ιβηρική χώρα ανέβασε τον ρυθμό της στα πρώτα λεπτά του δεύτερου ημιχρόνου και με ένα επί μέρους σκορ 28-18, προηγήθηκε με 18 πόντους στο τέλος της τρίτης περιόδου (68-50). Η Ισπανία διατήρησε το προβάδισμα της σε διψήφιο αριθμό πόντων στην τέταρτη περίοδο και νίκησε εκτός έδρας την Ολλανδία με 86-64.

Από την Ολλανδία διακρίθηκαν οι Κοκ και Ντε Γιόνγκ με 16 και έντεκα πόντους αντίστοιχα. Από την Ισπανία ξεχώρισαν οι Μπριθουέλα και Λορέντζο Μπράουν με 13 και έντεκα πόντους.

Δεκάλεπτα: 24-17, 32-40, 50-68, 64-86