Τσεχία-Ουγγαρία 79-82: Επιστροφή στις νίκες για τους Μαγυάρους

Η Εθνική Ουγγαρίας νίκησε εκτός έδρας την Εθνική Τσεχίας με 82-79 και ανέβηκε στο 4-4 (4η θέση), ενώ οι γηπεδούχοι έπεσαν στο 3-5 (5η θέση).

Οι δύο ομάδες εναλλάσονταν στο σκορ στην αρχή του αγώνα, με το αποτέλεσμα να είναι ισόπαλο στο τέλος της πρώτης περιόδου (23-23). Οι δύο εθνικές ομάδες πήγαιναν χέρι-χέρι στο δεύτερο δεκάλεπτο, με την Ουγγαρία να προηγείται με τρεις πόντους στο τέλος του ημιχρόνου (47-44).

Η Τσεχία ανέβασε ρυθμό στα πρώτα λεπτά του δεύτερου ημιχρόνου και με ένα επί μέρους σκορ 21-15, προσπέρασε στο σκορ και προηγήθηκε με τρεις πόντους στο τέλος της τρίτης περιόδου (65-62). Η Ουγγαρία έβγαλε αντίδραση και βρήκε απαντήσεις στην τέταρτη περίοδο και με ένα επί μέρους σκορ 20-14, νίκησε την Τσεχία εκτός έδρας με 82-79.

Από την Ουγγαρία διακρίθηκε ο Χάνγκα με 20 πόντους, δώδεκα ριμπάουντ και πέντε ασίστ, με τους Χόπκιντς και Περλ να σκοράρουν από δέκα πόντους έκαστος. Από την Τσεχία ξεχώρισαν οι Χρούμπαν και Μπάλβιν με 26 και 15 πόντους αντίστοιχα.

Δεκάλεπτα: 23-23, 44-47, 65-62, 79-82