Γεωργία - Ισπανία 82-76: Μεγάλη νίκη για την ομάδα του Ηλία Ζούρου (vid)

Η Γεωγία του Ηλία Ζούρου υπέταξε την Ισπανία με 82-76, αναγκάζοντάς την στην πρώτη της ήττα στα προκριματικά του Παγκοσμίου Κυπέλλου 2023.

Με πρωταγωνιστική τον Γκιόργκι Σερμαντίνι, η Εθνική Γεωργίας του Ηλία Ζούρου ανάγκασε την Ισπανία στην πρώτη της ήττα στα προκριματικά.

Ο άλλοτε σέντερ του Ολυμπιακού έμεινε στο παρκέ επί 35 αγωνιστικά λεπτά. Σε αυτά σημείωσε 18 πόντους, 5 ριμπάουντ και 1 ασίστ, ενώ στο σύστημα αξιολόγησης συνέλεξε 22 μονάδες.

Από τους ηττημένους του Σέρτζιο Σκαριόλο, πρώτος σκόρερ ήταν ο Αροστέγκι με 14 πόντους.

Οι γηπεδούχοι κυριάρχησαν στο πρώτο ημίχρονο κλείνοντας με μια υπέρ τους διαφορά 6 πόντων. Οι «φούριας ρόχας» αντέδρασαν και στο τρίτο δεκάλεπτο κατάφεραν να πάρουν το προβάδισμα. Ωστόσο οι νικητές έκαναν τρομερό φίνις στο παιχνίδι, νικώντας με 82-76.

Μετά και από αυτό το αποτέλεσμα, η Γεωργία έχει 4νίκες και 2 ήττες, ενώ η Ισπανία 4 νίκες και μόλις 1 ήττα. οι δυο ομάδες έχουν προκριθεί στην επόμενη φάση των ομίλων.

Τα δεκάλεπτα: 15-14, 37-31, 44-47, 82-76.