Γερμανία-Πολωνία 93-83: Με «38αρα» του Σρέντερ άφησε τους ερυθρόλευκους εκτός συνέχειας

Η Γερμανία νίκησε εντός έδρας την Πολωνία με 93-83 και ανέβηκε στο 5-1 και την πρώτη θέση, ενώ έμεινε τέταρτη η Πολωνία με ρεκόρ 2-4 και δεν συνεχίζει στην δεύτερη φάση των προκριματικών του Παγκοσμίου Κυπέλλου 2023.

Οι δύο ομάδες εναλλάσονταν στο σκορ στην αρχή του αγώνα, με το αποτέλεσμα να είναι ισόπαλο στο τέλος της πρώτης περιόδου (19-19). Πολλές εναλλαγές στο σκορ στο δεύτερο δεκάλεπτο, με την Γερμανία να προηγείται με τέσσερις πόντους στο τέλος του ημιχρόνου (40-36).

Οι γηπεδούχοι είχαν το πάνω χέρι στα πρώτα λεπτά του δεύτερου ημιχρόνου, με την Πολωνία να πιέζει για να μειώσει την διαφορά, αλλά την νασιοναλμανσάφτ να προηγείται με ένα πόντο στο τέλος της τρίτης περιόδου (57-56). Η Γερμανία ανέβασε ρυθμό στην τέταρτη περίοδο και με ένα επί μέρους σκορ 36-27, νίκησε την Πολωνία εντός έδρας με 93-83.

Από την Γερμανία διακρίθηκαν οι Σρέντερ και Σένγκφελντερ με 38 και 15 πόντους αντίστοιχα. Από την Πολωνία ξεχώρισαν οι Σλότερ και Πονίτκα με 32 και 14 πόντους.

Δεκάλεπτα: 19-19, 40-36, 57-56, 93-83