Κροατία-Φινλανδία 79-81: Αποκλεισμός από το Παγκόσμιο Κύπελλο για τους βαλκάνιους

Η Φινλανδία νίκησε εκτός έδρας την Κροατία με 81-79 και άφησε εκτός Παγκοσμίου Κυπέλλου τους βαλκάνιους. Η Σκανδιναβική χώρα ανέβηκε στο 5-1 και την πρώτη θέση, ενώ οι γηπεδούχοι έπεσαν στο 1-5 και την τέταρτη θέση.

Η Φινλανδία είχε τον πρώτο λόγο στην αρχή του αγώνα και παίζοντας πιο αποτελεσματικά, ήταν μπροστά με τέσσερις πόντους στο τέλος της πρώτης περιόδου (21-17).  Η Σκανδιναβική χώρα ανέβασε ρυθμό στο δεύτερο δεκάλεπτο και προηγήθηκε με εννέα πόντους στο τέλος του ημιχρόνου (43-34).

Οι γηπεδούχοι πάτησαν το γκάζι στα πρώτα λεπτά του δεύτερου ημιχρόνου και με ένα επί μέρους σκορ 27-17, προηγήθηκαν με ένα πόντο στο τέλος της τρίτης περιόδου (61-60). Το ματς έγινε ντέρμπι στην τέταρτη περίοδο, με τις δύο ομάδες να είναι πολύ ανταγωνιστικές και την Φινλανδία να είναι πιο αποτελεσματική και για αυτό νίκησε εκτός έδρας την Κροατία με 81-79.

Από την Φινλανδία διακρίθηκαν οι Μαρκάνεν και Σαλίν με 19 και 14 πόντους αντίστοιχα. Από την Κροατία ξεχώρισαν οι Μπογκντάνοβιτς και Ζούμπατς με 21 πόντους έκαστος.

Δεκάλεπτα: 17-21, 34-43, 61-60, 79-81