Μ. Βρετανία-Τουρκία 71-85: Ο Λάρκιν έδειξε τον δρόμο για την νίκη

Η Τουρκία υπό τις οδηγίες του κόουτς Εργκίν Αταμάν, νίκησε εκτός έδρας την Μεγάλη Βρετανία με 85-71 και ανέβηκε στο 2-2 και την δεύτερη θέση, ενώ οι γηπεδούχοι έπεσαν στο 1-3 και την τρίτη θέση. Η Ελλάδα βρίσκεται στην πρώτη θέση του β' ομίλου με ρεκόρ 3-1.

Αν και η Τουρκία είχε το πάνω χέρι στην αρχή του αγώνα, η Μεγάλη Βρετανία πίεσε και κράτησε χαμηλά το σκορ, με τους φιλοξενούμενους να είναι μπροστά με δύο πόντους στο τέλος της πρώτης περιόδου (20-18). Η γειτονική χώρα αύξησε την διαφορά της στο δεύτερο δεκάλεπτοκαι με ένα επί μέρους σκορ 22-13, προηγήθηκε με έντεκα πόντους στο τέλος του ημιχρόνου (42-31).

Οι φιλοξενούμενοι κράτησαν την απόσταση τους στα πρώτα λεπτά του δεύτερου ημιχρόνου και προηγήθηκαν με έντεκα πόντους στο τέλος της τρίτης περιόδου (62-51). Η Τουρκία διατήρησε το προβάδισμα της στην τέταρτη περίοδο και νίκησε εκτός έδρας την Μεγάλη Βρετανία εκτός έδρας με 85-71.

Από την Τούρκια διακρίθηκαν οι Λάρκιν και Χάζερ με 22 και έντεκα πόντους αντίστοιχα. Από την Μεγάλη Βρετανία ξεχώρισε ο Χέσσον με 18 πόντους, δέκα ριμπάουντ και πέντε ασίστ, με τους Μπίγκμπι-Γουίλιαμς και Βαν Όοστρουμ να έχουν από δώδεκα πόντους έκαστος.

Δεκάλεπτα: 18-20, 31-42, 51-62, 71-85.