Σουηδία-Σλοβενία 81-84: Διπλό με «31αρα» του Ντόντσιτς

Η Σλοβενία νίκησε την Σουηδία με 84-81 εκτός έδρας, με αποτέλεσμα να ανέβει στο 4-1 (1η θέση), ενώ η Σκανδιναβική χώρα έπεσε στο 2-4 (3η θέση).

Οι δύο ομάδες πήγαιναν χέρι-χέρι στο σκορ στην αρχή του αγώνα, με την Σλοβενία να είναι μπροστά με πέντε πόντους στο τέλος της πρώτης περιόδου (22-17). Η Σουηδία ανέβασε ρυθμό στο δεύτερο δεκάλεπτο, με τις δύο ομάδες να είναι κοντά στο σκορ, αλλά το αποτέλεσμα να είναι ισόπαλο στο τέλος του ημιχρόνου (41-41).

Με κορυφαίο τον Λούκα Ντόντσιτς, οι φιλοξενούμενοι πάτησαν το γκάζι στα πρώτα λεπτά του δεύτερου ημιχρόνου και με ένα επί μέρους σκορ 29-20, προηγήθηκαν με εννέα πόντους στο τέλος της τρίτης περιόδου (70-61). Η Σουηδία ανέβασε ρυθμό και μείωσε την διαφορά, κάνοντας ένα επί μέρους σκορ 20-14 στην τέταρτη περίοδο, με την Σλοβενία να διατηρεί το προβάδισμα της και να νικάει εκτός έδρας με 84-81.

Από την Σλοβενία διακρίθηκαν οι Ντόντσιτς και Ντράγκιτς με 31 και 20 πόντους αντίστοιχα. Από την Σουηδία ξεχώρισαν οι Χάκανσον και Μπιγκάντερ με 25 και 15 πόντους.

Δεκάλεπτα: 17-22, 41-41, 61-70, 81-84