Σλοβακία-Λετονία 60-93: Εκτός έδρας νίκη με κορυφαίους τους Μπέρτανς και Γκρατζούλις

Η Λετονία νίκησε εκτός έδρας την Σλοβακία με 93-60 και ανέβασε το ρεκόρ της στο 5-1, ενώ οι γηπεδούχοι έπεσαν στο 0-6. Η Λετονία μαζί με το Βέλγιο και την Σερβία θα είναι οι αντίπαλοι μας στον δεύτερο γύρο των προκριματικών του Παγκοσμίου Κυπέλλου 2023.

Καταιγιστική η Λετονία στην αρχή του αγώνα και παίζοντας πιο αποτελεσματικά, ήταν μπροστά με 28 πόντους στο τέλος του ημιρόνου (51-23). Αν και η Σλοβακία πίεσε στα πρώτα λεπτά του δεύτερου ημιχρόνου, η χώρα από την Βαλτική κράτησε την απόσταση και προηγήθηκε με 24 πόντους στο τέλος της τρίτης περιόδου (70-46). Η Λετονία πάτησε το γκάζι στα πρώτα λεπτά της τέταρτης περίοδο και με ένα επί μέρους σκορ 23-14, νίκησε εκτός έδρας την Σλοβακία με 93-60.

Από την Λετονία διακρίθηκαν οι  Νταβ. Μπέρτανς και Γκρατζούλις με 23 και 19 πόντους αντίστοιχα. Από την Σλοβακία ξεχώρισε ο Παβέλκα με έντεκα πόντους, με τους Νόβακ, Μπογιανόφσκι, Ντολεζάι και Κραίνοβιτς να σκοράρουν από οχτώ πόντους έκαστος.

Δεκάλεπτα: 10-26, 23-51, 46-70, 60-93