Νέα Ζηλανδία-Μεξικό 100-108: Με υπογραφή του Κρουζ Σαλντιβάρ

Το Μεξικό έπαιξε ωραίο μπάσκετ και νίκησε την Νέα Ζηλανδία με 108-100 στον πρώτο αγώνα κατάταξης για το Παγκόσμιο Κύπελλο 2023.

Καταιγιστικό το Μεξικό στην αρχή του αγώνα και ήταν μπροστά με εννεά πόντους στο τέλος της πρώτης περιόδου (31-22). Η ομάδα από την Νότια Αμερική διατήρησε το προβάδισμα της και προηγήθηκε με 16 πόντους στο τέλος του ημιχρόνου (57-41).

Αν και η ομάδα του κόουτς Κάμερον μείωσε την διαφορά στα πρώτα λεπτά του δεύτερου ημιχρόνου, έχοντας ένα επί μέρους σκορ 27-21, η ομάδα το κόουτς Κιντέρο διατήρησε την διαφορά της και προηγήθηκε με δέκα πόντους στο τέλος της τρίτης περιόδου (78-68). Το Μεξικό είχε τα ηνία του αγώνα στην τέταρτη περίοδο και νίκησε την Νέα Ζηλανδία με 108-100.

Από το Μεξικό διακρίθηκαν οι Κρουζ Σαλντιβάρ (4 ριμπάουντ και 5 ασίστ) και Τζάιμες (11 ριμπάουντ και 7 ασίστ) με 27 και 17 πόντους αντίστοιχα. Από την Νέα Ζηλανδία ξεχώρισαν οι Τε Ράνγκι (2 ριμπάουντ και 2 ασίστ) και Ντιλέινι (3 ριμπάουντ και 1 ασίστ) με 32 και 19 πόντους, ενώ ο Ίλι είχε 18 πόντους, 5 ριμπάουντ και 10 ασίστ.

Δεκάλεπτα: 22-31, 41-57, 68-78, 100-108