Ανγκόλα-Κίνα 76-83: Ανατροπή και πρώτη νίκη για την ομάδα του Τζόρτζεβιτς

Η Κίνα ανέτρεψε τον αγώνα από το -10 στο 6' λεπτό (25-15) και νίκησε την Ανγκόλα με 83-76 στον πρώτο αγώνα κατάταξης για το Παγκόσμιο Κύπελλο 2023.

Η Ανγκόλα ήταν καλύτερη στην αρχή του αγώνα και ήταν μπροστά με τρεις πόντους στο τέλος της πρώτης περιόδου (27-24), καθώς πήρε προβάδισμα και με 10 πόντους σε τρεις περιπτώσεις. Αν και η αφρικανική χώρα πήρε προβάδισμα με οχτώ πόντους στο 15' λεπτό (42-34), η Κίνα με ένα επί μέρους σκορ 11-2, προηγήθηκε με ένα πόντο στο τέλος του ημιχρόνου (45-44).

Η ασιατική χώρα ανέβασε ρυθμό στα πρώτα λεπτά του δεύτερου ημιχρόνου και με ένα επί μέρους σκορ 24-14, προηγήθηκε με έντεκα πόντους στο τέλος της τρίτης περιόδου (69-58). Η Κίνα διατήρησε το προβάδισμα της στην τέταρτη περίοδο και νίκησε την Ανγκόλα με 83-76.

Από την Κίνα διακρίθηκαν οι Χου Τζινκιού (3 ριμπάουντ και 2 ασίστ) και Κάιερ (7 ριμπάουντ και 4 ασίστ) με 20 και 17 πόντους αντίστοιχα. Από την Ανγκόλα ξεχώρισαν οι Ντουντάο (3 ριμπάουντ και 8 ασίστ) και Φερνάντο (6 ριμπάουντ και 2 ασίστ) με 17 και 16 πόντους, ενώ ο Σίλβιο ντε Σόουζα είχε 13 πόντους και 9 ριμπάουντ.

Δεκάλεπτα: 27-24, 44-45, 58-69, 76-83