Ακτή Ελεφαντοστού - Λίβανος 84-94: Με κορυφαίους τους Σαούντ και Σπέλμαν

Ο Λίβανος είχε τον πρώτο λόγο στο ματς στην μεγαλύτερη διάρκεια του και νίκησε την Ακτή Ελεφαντοστού με 94-84 στον πρώτο αγώνα κατάταξης του Παγκοσμίου Κυπέλλου 2023.

Σαρωτικός ο Λίβανος στα πρώτα λεπτά και παίζοντας πιο αποτελεσματικά, ήταν μπροστά με δώδεκα πόντους στο τέλος της πρώτης περιόδου (32-20). Η χώρα της Μέσης Ανατολής διατήρησε το προβάδισμα της σε διψήφιο αριθμό πόντων στο δεύτερο δεκάλεπτο και προηγήθηκε με 14 πόντους στο τέλος του ημιχρόνου (55-41).

Αν και η αφρικανική χώρα ανέβασε ρυθμό στα πρώτα λεπτά του δεύτερου ημιχρόνου έχοντας ένα επί μέρους σκορ 25-18, οι "κόκκινοι" βρήκαν λύσεεις και προηγήθηκαν με επτά πόντους στο τέλος της τρίτης περιόδου (73-66). Ο Λίβανος κράτησε τα ηνία του αγώνα στην τέταρτη περίοδο και νίκησε την Ακτή Ελεφαντοστού με 94-84.

Από τον Λίβανο διακρίθηκαν οι Σαούντ (5 ριμπάουντ και 8 ασίστ) και Σπέλμαν (6 ριμπάουντ και 5 ασίστ) με 29 και 25 πόντους αντίστοιχα. Από την Ακτή Ελεφαντοστού ξεχώρισαν οι Ντάλι (4 ριμπάουντ) και Τάπε (6 ριμπάουντ και 2 ασίστ) με 21 και 15 πόντους.

Δεκάλεπτα: 20-32, 41-55, 66-73, 84-94