Αυστραλία-Βέλγιο 70-85: Πήραν την νίκη με «32αρα» της Μέσεμαν

Η Εθνική Βελγίου κατάφερε να επικρατήσει της Εθνικής Αυστραλίας με 85-70 και να κάνει το 1-0 στον Γ' όμιλο του τουρνουά μπάσκετ των Ολυμπιακών Αγώνων του Τόκιο.

Η Εθνική Βελγίου ξεκίνησε καλύτερα στον αγώνα και είχε τα ηνία της αναμέτρησης στα πρώτα λεπτά, με αποτέλεσμα να είναι μπροστά με τέσσερις πόντους στο τέλος της πρώτης περιόδου (21-17). Η Εθνική Αυστραλίας έδωσε απαντήσεις στο δεύτερο δεκάλεπτο και με ένα επί μέρους σκορ 24-16, κατάφερε να προηγηθεί με τέσσερις πόντους στο τέλος του ημιχρόνου (41-37).

Το Βέλγιο έδειξε δυναμική στα πρώτα λεπτά του δεύτερου μέρους και με ένα επί μέρους σκορ 17-7, πέρασε μπροστά με τρεις πόντους (54-51). Η Αυστραλία όμως βρήκε λύσεις και είχε προβάδισμα με ένα πόντο στο τέλος της τρίτης περιόδου (57-56). Η ομάδα από την Κεντρική Ευρώπη πάτησε το γκάζι στο τέταρτο δεκάλεπτο και με ένα επί μέρους σκορ 29-13, κατάφερε να νικήσει την Αυστραλία με 85-70.

Από την Εθνική Βελγίου ξεχώρισαν οι Μέσεμαν και Ντελαέρε με 32 και 17 πόντους αντίστοιχα, ενώ από την Εθνική Αυστραλίας διακρίθηκαν οι Μαγκμπέγκορ και Τζόρτζ (10ρ.) με 20 και 12 πόντους.

Δεκάλεπτα: 17-21, 41-37, 57-56, 70-85