Νιγηρία-ΗΠΑ 72-81: Έκανε σεφτέ με υπογραφή της Γουίλσον

Η Εθνική ΗΠΑ Γυναικών ξεκίνησε με το δεξί τις υποχρεώσεις στους Ολυμπιακούς Αγώνες του Τόκιο, αφού νίκησε την Νιγηρία με 81-72.

Οι δύο ομάδες πήγαιναν χέρι-χέρι στο σκορ στα πρώτα λεπτά και είχαν τα καλά δικά τους κομμάτια, με την Εθνική Νιγηρίας να είναι μπροστά με τρεις πόντους στο τέλος της πρώτης περιόδου (20-17). Στο δεύτερο δεκάλεπτο η Εθνική ΗΠΑ πάτησε το γκάζι με ένα επί μέρους σκορ 27-12 και κατάφερε να προηγηθεί με δώδεκα πόντους στο τέλος του ημιχρόνου (44-32).

Οι Αμερικανίδες στα πρώτα λεπτά του δεύτερου μέρους "έχτισαν" μια διαφορά σε διψήφιο αριθμό πόντων και πήραν προβάδισμα με 20 πόντους στο τέλος της τρίτης περιόδου (70-50).

Αν και οι Νιγηριανές πίεζαν να ανατρέψουν το παιχνίδι, οι Αμερικανίδες διαχειρίστηκαν αποτελεσματικά την κατάσταση και νίκησαν με 81-72.

Από την Εθνική ΗΠΑ ξεχώρισαν οι Γουίλσον (13ρ.) και Γκρίνερ (10ρ.) με 19 και 13 πόντους αντίστοιχα, ενώ από την Εθνική Νιγηρίας διακρίθηκαν οι Καλού και ΜακΚαουλάι με 16 και 11 πόντους.

Δεκάλεπτα: 20-17, 32-44, 50-70, 72-81