Μπιλμπάο-Μπαρτσελόνα 82-80: Η ομάδα του Τσαλμπούρη επικράτησε των μπλαουγκράνα

Η Μπιλμπάο νίκησε εντός έδρας την Μπαρτσελόνα με 82-80 και ανέβασε το ρεκόρ της στο 12-14, ενώ οι μπλαουγκράνα έπεσαν στο 21-5.

Οι δύο ομάδες ήταν κοντά στο σκορ στα πρώτα λεπτά, με την Μπαρτσελόνα να είναι μπροστά με τέσσερις πόντους στο τέλος της πρώτης περιόδου (22-18). Αν και η Μπιλμπάο πήρε προβάδισμα με ένα πόντο στο 16' λεπτό (30-29), οι μπλαουγκράνα είχαν τον πρώτο λόγο στο δεύτερο δεκάλεπτο και προηγήθηκαν με έξι πόντους στο τέλος του ημιχρόνου (37-31).

Η ομάδα από την χώρα των Βάσκων πήρε προβάδισμα σε δύο περιπτώσεις και ισοφάρισε ακόμη μια φορά στα πρώτα λεπτά του δεύτερου ημιχρόνου, με την καταλανική ομάδα να βρίσκει λύσεις και για αυτό, προηγήθηκε με πέντε πόντους στο τέλος της τρίτης περιόδου (57-52). Το ματς απέκτησε μεγάλο ενδιαφέρον στην τέταρτη περίοδο, με την Μπιλμπάο με ένα επί μέρους σκορ 30-23, να νικάει εντός έδρας την Μπαρτσελόνα με 82-80.

Από την Μπιλμπάο διακρίθηκαν οι Σμιθ και Σουλειμάνοβιτς με 22 και 13 πόντους αντίστοιχα. Από την Μπαρτσελόνα ξεχώρισαν οι Αμπρίνες και Μίροτιτς με 17 και 13 πόντους.

Δεκάλεπτα: 18-22, 31-37, 52-57, 82-80