Μπασκόνια-Μανρέσα 107-92: Νίκη με 100αρα για τους Βάσκους πριν τον κρίσιμο αγώνα τους στο ΣΕΦ

Η Μπασκόνια νίκησε εντός έδρας την Μανρέσα με 107-92 και ανέβασε το ρεκόρ της στο 22-4, ενώ οι φιλοξενούμενοι έπεσαν στο 7-19. Οι Βάσκοι θα αντιμετωπίσουν τον Ολυμπιακό στο ΣΕΦ, την Μεγάλη Πέμπτη (13/4). Αυτός ο αγώνας θα κρίνει την πρόκριση τους στα playoffs της Euroleague.

Οι δύο ομάδες εναλλάσσονταν στο σκορ στην αρχή του αγώνα, με την Μπασκόνια να είναι μπροστά με τέσσερις πόντους στο τέλος της πρώτης περιόδου (27-23). Αν και η Μανρέσα μείωσε την διαφορά στον ένα πόντο στο 16' λεπτό (43-42), οι Βάσκοι προστάτεψαν το προβάδισμα τους και προηγήθηκαν με επτά πόντους στο τέλος του ημιχρόνου (53-46).

Οι φιλοξενούμενοι πίεζαν στα πρώτα λεπτά του δεύτερου ημιχρόνου και μείωσαν την διαφορά στον ένα πόντο σε δύο περιπτώσεις, οι γηπεδούχοι είχαν λύσεις και για αυτό προηγήθηκαν με έντεκα πόντους στο τέλος της τρίτης περιόδου (82-71). Η Μπασκόνια είχε την διαφορά της σε διψήφιο αριθμό πόντων στην τέταρτη περίοδο και νίκησε εντός έδρας την Μανρέσα με 107-92.

Από την Μπασκόνια διακρίθηκαν οι Χέιντεγκερ και Κοστέλο με 22 και 15 πόντους αντίστοιχα. Από την Μανρέσα ξεχώρισαν οι Χάρνινγκ και Ρόμπινσον με 24 και 14 πόντους.

Δεκάλεπτα: 27-23, 53-46, 82-71, 107-92