Μπασκόνια - Πρώτα γονάτισε την Ρεάλ και μετά... πυροδότησε την βόμβα Χένρι

Ιδανικό βράδυ Κυριακής για την Μπασκόνια, καθώς αρχικά... καθάρισε την Ρεάλ Μαδρίτης με 88-82, ανεβαίνοντας στην 5η θέση με ρεκόρ 3-2 (οι μερέγχες έπεσαν στο 4-1 και την 4η θέση) και στην συνέχεια πυροδότησαν την... βόμβα Πιέρια Χένρι.

Αν και οι φιλοξενούμενοι πήραν προβάδισμα με πέντε πόντους στο τέλος της πρώτης περιόδου (19-14), οι Βάσκοι με ένα επί μέρους σκορ 23-14, προσπέρασαν και προηγήθηκαν με τέσσερις πόντους στο τέλος του ημιχρόνου (37-33).

Οι μπλάνκος ξαναπέρασαν μπροστά στα πρώτα λεπτά του δεύτερου ημιχρόνου και με ένα επί μέρους σκορ 25-18, προηγήθηκαν με τρεις πόντους στο τέλος της τρίτης περιόδου (58-55). Η Μπασκόνια έφερε τα πάνω-κάτω στην τέταρτη περίοδο και με ένα επί μέρους σκορ 33-24, κατάφερε να νικήσει εντός έδρας την Ρεάλ Μαδρίτης με 88-82.

Από την Μπασκόνια διακρίθηκαν οι Χόμμες και Κοστέλο με 24 και 13 πόντους αντίστοιχα. Από την Ρεάλ Μαδρίτης ξεχώρισαν οι Ντεκ και Μούσα ξεχώρισαν με 17 πόντους έκαστος.

Δεκάλεπτα: 14-19, 37-33, 55-58, 88-82

Τα ευχάριστα για τους Βάσκους, όμως, δεν περιορίστηκαν στην σπουδαία νίκη επί των Καστιγιάνων, καθώς στην συνέχεια η Μπασκόνια... πυροδότησε την μεταγραφική βόμβα που ακούει στο όνομα Πιέρια Χένρι.

Ο 29χρονος γκαρντ δεν είναι άγνωστος στους φίλους της Μπασκόνια, καθώς είχε φορέσει την φανέλα της ομάδας για μία διετία (2019-21), ενώ την περσινή σεζόν αγωνίστηκε στην Τουρκία, για χάρη της Φενέρμπαχτσε, με την οποία είχε 7,8 πόντους, 4,2 ασίστ και 3,4 ριμπάουντ σε 28 παιχνίδια στην Euroleague.

Το καλοκαίρι ο Χένρι προσπάθησε να ζήσει το... American Dream, με την φανέλα των Ρόκετς, όμως το Χιούστον τον "έκοψε" λίγο πριν την έναρξη της σεζόν, με αποτέλεσμα ο Χένρι να πάρει τον δρόμο της επιστροφής προς την Ευρώπη και την, γνώριμη για τον ίδιο, Βιτόρια.