Τενερίφη-Μπιλμπάο 89-79: Σαλίν και Σερμαντίνι «καθάρισαν» για τους νησιώτες

Η Τενερίφη ανέτρεψε τις καταστάσεις στο δεύτερο μέρος και φόρτσαρε, με αποτέλεσμα να νικήσει την Μπιλμπάο με 89-79 στο πλαίσιο της τρίτης αγωνιστικής του Ισπανικού πρωταθλήματος.

Η Μπιλμπάο ξεκίνησε πιο δυνατά τον αγώνα και παίζοντας πιο αποτελεσματικά, ήταν μπροστά με οχτώ πόντους στο τέλος της πρώτης περιόδου (24-16). Αν και η Τενερίφη πίεσε στο δεύτερο δεκάλεπτο, οι Βάσκοι διατήρησαν το προβάδισμα τους και προηγήθηκαν με τρεις πόντους στο τέλος του ημιχρόνου (43-40).

Οι δύο ομάδες πήγαιναν χέρι-χέρι στα πρώτα λεπτά του δεύτερου μέρους και ο αγώνας έγινε ντέρμπι, με τους γηπεδούχους να προηγούνται με δύο πόντους στο τέλος της τρίτης περιόδου (68-66).  Η Τενερίφη πάτησε το γκάζι με ένα επί μέρους σκορ 21-13 και νίκησε την Μπιλμπάο με 89-79.

Από την Τενερίφη ξεχώρισαν οι Σαλίν και Σερμαντίνι με 24 και 19 πόντους αντίστοιχα, ενώ από την Μπιλμπάο διακρίθηκαν οι Γκούντελοκ και Μασιούλις με 22 και 13 πόντους.

Δεκάλεπτα: 16-24, 40-43, 68-66, 89-79