Μπαρτσελόνα-Μπρεογκάν 78-69: Οι Μίροτιτς και Χίγκινς της έδειξαν το δρόμο για το 3/3

Η Μπαρτσελόνα διαχειρίστηκε αποτελεσματικά την πίεση της Μπρεογκάν και νίκησε με 78-69, με αποτέλεσμα να κάνει το 3 στα 3.

Η Μπαρτσελόνα άρχισε πιο δυνατά στον αγώνα και παίζοντας πιο αποτελεσματικά, ήταν μπροστά με οχτώ πόντους στο τέλος της πρώτης περιόδου (23-15). Αν και η Μπρεογκάν πίεσε στο δεύτερο δεκάλεπτο και μείωσε στους τρεις πόντους (32-29), οι μπλαουγκράνα διατήρησαν το προβάδισμα τους και προηγήθηκαν με έξι πόντους στο τέλος του ημιχρόνου (42-36).

Παρότι η ομάδα από το Λούγκο της Γαλικίας συνέχισε να πιέζει στα πρώτα λεπτά του δεύτερου μέρους και να κρατάει την διαφορά σε μονοψήφια επίπεδα, οι γηπεδούχοι κράτησαν την πρωτοπορία τους και προηγήθηκαν με πέντε πόντους στο τέλος της τρίτης περιόδου (60-55).  Η Μπαρτσελόνα διατήρησε το προβάδισμα της, παρά την πίεση της Μπρεογκάν και νίκησε με 78-69, με αποτέλεσμα να κάνει το 3/3.

Από την Μπαρτσελόνα ξεχώρισαν οι Μίροτιτς και Χίγκινς με 22 και 15 πόντους αντίστοιχα, ενώ από την Μπρεογκάν διακρίθηκαν οι Μούσα και Λούκοβιτς με 14 και 12 πόντους.

Δεκάλεπτα: 23-15, 42-36, 60-55, 78-69