Χάποελ Ιερουσαλήμ-Μακάμπι Τ.Α. 67-61: Οι κόκκινοι κατέκτησαν το Κύπελλο Ισραήλ

Η Χάποελ Ιερουσαλήμ νίκησε την Μακάμπι Τελ Αβιβ με 67-61 στον τελικό και κατέκτησε το Κύπελλο Ισραήλ.

Οι δύο ομάδες είχαν τα σερί τους στην αρχή του αγώνα, με το αποτέλεσμα να είναι ισοπαλία στο τέλος της πρώτης περιόδου (17-17). Η Χάποελ Ιερουσαλήμ ανέβασε ταχύτητα στο δεύτερο δεκάλεπτο και με ένα επί μέρους σκορ 23-14, προηγήθηκε με εννέα πόντους στο τέλος του ημιχρόνου (40-31).

Οι "κόκκινοι-μαύροι" διατήρησαν την διαφορά τους στα πρώτα λεπτά του δεύτερου ημιχρόνου και προηγήθηκαν με έξι πόντους στο τέλος της τρίτης περιόδου (54-48). Η Χάποελ Ιερουσαλήμ κράτησε το προβάδισμα της στην τέταρτη περίοδο και νίκησε την Μακάμπι Τελ Αβιβ με 67-61, με αποτέλεσμα να κατακτήσει το Κύπελλο Ισραήλ.

Η Χάποελ Ιερουσαλήμ μετά από τρία χρόνια κατέκτησε το Κύπελλο Ισραήλ, κάτι που δεν το έχει καταφέρει για δεύτερη σερί χρονιά η ομάδα του κόουτς Όντεντ Κάτας.

Δεκάλεπτα: 17-17, 40-31, 54-48, 67-61

Πηγή φωτογραφίας: SportsRabbi