Βιλερμπάν-Ροάν 89-88: Πρόκριση στους 8 του Κυπέλλου για τους ασπρόμαυρους παρά την 30αρα του Μούντι

Η Βιλερμπάν νίκησε την Ροάν με 89-88 και προκρίθηκε στα προημιτελικά του Κυπέλλου Γαλλίας.

Δυναμικό ξεκίνημα για την Βιλερμπάν, η οποία ήταν μπροστά με οχτώ πόντους στο τέλος της πρώτης περιόδου (27-19). Οι "ασπρόμαυροι" διατήρησαν την διαφορά τους στο δεύτερο δεκάλεπτο και προηγήθηκαν με 14 πόντους στο τέλος του ημιχρόνου (54-40).

Αν και η Ροάν είχε στα πρώτα λεπτά του δεύτερου ημιχρόνου, ένα επί μέρους σκορ 22-14 και πέρασε στην αντεπίθεση, η ομάδα του κόουτς Τι Τζει Πάρκερ βρήκε απαντήσεις και προηγήθηκε με έξι πόντους στο τέλος της τρίτης περιόδου (68-62). Η Ροάν πίεσε πολύ στην τέταρτη περίοδο και μείωσε στον ένα πόντο σε τέσσερις διαφορετικές περιπτώσεις, ενώ ισοφάρισε στο 35' λεπτό (80-80). Η Βιλερμπάν είχε λύσεις και ήταν πιο αποτελεσματική, για αυτό και νίκησε την Ροάν με 89-88.

Από την Βιλερμπάν διακρίθηκε ο Μάθιους με 15 πόντους, με τους Ντε Κολό, Μποστ και Καχουντί να βάζουν από 13 πόντους έκαστος. Από την Ροάν ξεχώρισαν οι Μούντι (7ρ. και οχτώ ασίστ) και Φόστερ (1ρ. και μία ασίστ) με 30 και 15 πόντους αντίστοιχα.

Δεκάλεπτα: 27-19, 54-40, 68-62, 89-88