Μακάμπι Τ.Α.-Χάποελ Τ.Α. 88-84: Κατέκτησε το Λιγκ Καπ Ισραήλ η ομάδα του λαού

Με την ψυχολογία στα ύψη θα αντιμετωπίσει η Μακάμπι Τελ Αβιβ τον Παναθηναικό, την Πέμπτη (27/10), αφού επικράτησε στην παράταση της Χάποελ Τελ Αβιβ με 88-84 και κατέκτησε το Λιγκ Καπ Ισραήλ.

Η "ομάδα του λαού" είχε τον πρώτο λόγο στην αρχή του αγώνα και προηγήθηκε με έντεκα πόντους στο τέλος του ημιχρόνου (47-36). Η ομάδα του Κάτας ισορρόπησε την διαφορά στα πρώτα λεπτά του δεύτερου ημιχρόνου και προηγήθηκε με εννέα πόντους στο τέλος της τρίτης περιόδου (62-53). Η Χάποελ Τελ Αβιβ ανέβασε ρυθμό στην τέταρτη περίοδο και με ένα επί μέρους σκορ 20-11, κατάφερε οι δύο ομάδες να είναι ισοπαλία στο τέλος της τέταρτης περιόδου (73-73). Η Μακάμπι Τελ Αβιβ ήταν πιο αποτελεσματική στο έξτρα πεντάλεπτο της παράτασης και νίκησε την Χάποελ Τελ Αβιβ με 88-84, με αποτέλεσμα να κατακτήσει το Λιγκ Καπ Ισραήλ.

Από την Μακάμπι Τελ Αβιβ διακρίθηκαν οι Πόιθρες και Λορέντζο Μπράουν με 24 και 20 πόντους αντίστοιχα. Από την Χάποελ Τελ Αβιβ ξεχώρισαν οι Μίνφορντ και Μακρέι με 23 και 17 πόντους.

Τα δεκάλεπτα: 24-16, 47-36, 62-53, 73-73 (κ.δ.), 88-84 (παρ.)