Λιετκαμπέλις-Μπανταλόνα 87-77: Με MVP τον Καλαιτζάκη πήραν την νίκη οι Λιθουανοί

Η Λιετκαμπέλις υπερασπίστηκε την έδρα της και νίκησε εντός έδρας την Μπανταλόνα με 87-77, με αποτέλεσμα να ανεβάσει το ρεκόρ της στο 3-3, ενώ η Ισπανική ομάδα έπεσε στο 4-2.

Η Λιετκαμπέλις ξεκίνησε πολύ δυνατά στα πρώτα λεπτά και παίζοντας πιο αποτελεσματικά, ήταν μπροστά με επτά πόντους στο τέλος της πρώτης περιόδου (20-13).  Οι γηπεδούχοι είχαν το πάνω χέρι στο δεύτερο δεκάλεπτο, με τους Ισπανούς να μαζεύουν την διαφορά, αλλά την Λιετκαμπέλις να προηγείται με τέσσερις πόντους στο τέλος του ημιχρόνου (41-37).

Η Λιθουανική ομάδα ανέβασε ρυθμούς στα πρώτα λεπτά του δεύτερου ημιχρόνου και με ένα επί μέρους σκορ 20-12, προηγήθηκε με δώδεκα πόντους στο τέλος της τρίτης περιόδου (61-49). Η Λιετκαμπέλις διατήρησε την διαφορα της στην τέταρτη περίοδο σε διψήφιο αριθμό πόντων και νίκησε την Μπανταλόνα εντός έδρας με 87-77.

Από την Λιετκαμπέλις διακρίθηκαν οι Παναγιώτης Καλαιτζάκης (6ρ. και μία ασίστ) και Λιπκεβίτσιους (5ρ. και τρεις ασίστ( με 16 και 14 πόντους αντίστοιχα. Από την Μπανταλόνα ξεχώρισε ο Ρίμπας με 15 πόντους, με τους Πολ και Βίβες να σκοράρουν από έντεκα πόντους έκαστος.

Δεκάλεπτα: 20-13, 41-37, 61-49, 87-77