Προμηθέας – Μπουντούτσνοστ 60-89: Βαριά ήττα για τους Πατρινούς

Στην ανωτερότητα της Μπουντούτσνοστ υποκλίθηκε ο Προμηθέας, γνωρίζοντας την ήττα με 89-60, την πρώτη μετά από δύο συνεχόμενα επιτυχημένα αποτελέσματα, αποτέλεσμα που ρίχνει τους Πατρινούς στο 2-4.

Το ξεκίνημα του Προμηθέα στο παιχνίδι ήταν… καταστροφικό, ειδικά από το 6’ και μετά, καθώς το 8-10 μετατράπηκε μέσα σε τέσσερα λεπτά σε 10-24! Το τρίποντο του Σίλεϊ, με το ξεκίνημα της δεύτερης περιόδου, έφερε την διαφορά στο +17 για την Μπουντούτσνοστ (10-27, όμως κάπου εκεί ο Προμηθέας… ξύπνησε και με τον Κέντρικ Ρέι να παίρνει… φωτιά, απάντησε με ένα επιμέρους 21-2 (!) για το 31-29. Η συνέχεια, όμως, δεν ήταν η ανάλογη. Η Μπουντούτσνοστ ανέλαβε και πάλι τα ηνία, έκλεισε το πρώτο μέρος μπροστά με έξι πόντους (35-41) και το β’ μέρος ήταν ένας… μονόλογος για τους φιλοξενούμενους.

Ο Σίλεϊ συνέχισε να… πυροβολεί, με την Μπουντούτσνοστ να ξεκινά με ένα 20-6 για το 41-61 το οποίο έβαλε… τέλος στο ματς. Ο Προμηθέας δεν είχε τα ψυχικά αποθέματα να γυρίσει και πάλι στην διεκδίκηση του αγώνα,  με τους φιλοξενούμενους να ξεκινάνε από το +23 (43-66) την τελευταία περίοδο και να κλείνουν το ματς με το εντυπωσιακό +29 (60-89) που τους φέρνει στο 5-1, με τον Προμηθέα να πέφτει στο 2-4.

Τα δεκάλεπτα: 10-24, 35-41, 43-66, 60-89

On Fire: Ασταμάτητος ο Ντένις Σίλεϊ με 29 πόντους!

Η μεγαλύτερη διαφορά: +33 για την Μπουντούτσνοστ (56-89) στο 39’.

Ξεχώρισαν:  20 πόντους και 10 ριμπάουντ είχε ο Ζόριτς και 17 πόντους ο Κομπς, ενώ για τον Προμηθέα, ο μόνος που ξεχώρισε ήταν ο Ρέι με 22 πόντους.

Το στοιχείο που έκανε την διαφορά: Το 8-25 της τρίτης περιόδου που… τελείωσε το ματς.

Διαιτητές:  Λαμόνικα, Λεθκάνο, Χάντζιτς